Kolonoskopie je lékařské vyšetření, díky kterému může specializovaný lékař – gastroenterolog zkontrolovat konečník a stěny tlustého střeva. Toto vyšetření se provádí speciálním nástrojem – kolonoskopem, který je velice ohebný. Díky své ohebnosti tedy nepoškodí ani nezraní stěny střeva. Na konci kolonoskopu, který je zaváděn dovnitř konečníku, se vyskytuje kamera, světlo, kanálek, kterým je možné do střev vypustit vodu či vzduch a také kanálek, ve kterém jsou různé nástroje.
Co čekat před kolonoskopií
Několik dní před vyšetřením vám váš lékař poskytne podrobné informace o tom, jaká jídla konzumovat a jakého režimu se držet. Většinou se doporučuje dieta, kdy jíte maso a ryby, těstoviny jako je např. rýže, také se doporučuje pít hodně tekutin – hlavně čistou vody. Lékař vám také nejspíše předepíše laxativa, která zaručí řádné vyčistění střeva pro optimální výsledek.
Jaký je průběh kolonoskopie?
Přímo před vyšetřením můžete dostat lehká sedativa, ovšem úplné uspání nehrozí, pokud si o něj vyloženě nepožádáte. Při vyšetření budete položeni na boku, a lékař vám kolonoskop zasune do konečníku a následně do tlustého střeva. Pro lepší viditelnost může vystříknout vodu či vzduch, což pro nás může být nepříjemné. Při tomto vyšetření, lékař hledá:
- Vředy
- Zánět
- Krvácení
- Polypy
- Nádory
Pokud se najdou kterékoliv z výše uvedených potíží, pomocí kolonoskopu se odebere vzorek, který se následně pošle do laboratoře na biopsii. Tato biopsie odhalí, zda jsou např. polypy nebo nádory rakovinné či ne a následně se chirurgicky odstraní.
Po vyšetření
Po vyšetření vás nechají odpočívat a sdělí vám výsledky vyšetření, ovšem pokud nedojde k potížím, ještě ten den můžete jít domů. Doporučuje se dalších 24 hodin klidového režimu – žádné velké plány jako jsou túry či výšlapy. Pokud se ovšem objeví závažné potíže – jako silné krvácení z konečníku, okamžitě kontaktujte svého lékaře.
Obrázky: Shutterstock