Zdravé dásně nekrvácejí, shodují se odborníci. Nezáleží na míře jejich zatížení tuhými potravinami, tvrdosti zubního kartáčku ani na tom, zda se vám právě v ústech „vrtá“ zubař. Dásně by neměly krvácet ani v jednom případě. Pokud však poté, co se zakousnete do jablka objevíte červené stopy, případně se objevují při vyplachování úst po čištění, signalizuje to, že bojujete se zánětem dásní.
Nedostatečná ústní hygiena
Zatímco zdravé dásně jsou světle růžové a pevné, zanícené dásně tmavnou, bývají oteklé, měkké a citlivé. Mají sklony ke krvácivosti a navíc nepříjemně zapáchají. To bývá způsobeno přílišným usazováním bakteriálního plaku na zubech, v mezizubních prostorech a zejména pak v dásňovém žlábku, což je prostor mezi zubem a dásní.
Pakliže je tento plak nedostatečně mechanicky čištěn, případně čištění neprobíhá vůbec, vylučují bakterie v plaku škodlivé látky, které spouštějí obrannou reakci imunitního systému a ta zase vyvolává zánět. Pakliže nečistoty nejsou včas odstraněny a zánět trvá dlouho, může způsobit ustupování dásní a tím poškození závěsného systému zubů v dásni, což může vést až k jejich kývání a vypadávání.
Více, ale jemně čistit a dodat tělu vitamíny
Řešení krvácivosti dásní i jejích pozdějších nepříjemných důsledků, leží ve zdokonalení ústní hygieny. Mnoho lidí má tendenci při objevení krve v ústech přerušit mechanické čištění, což nejenže nepomůže, ale naopak to stav ještě zhorší. Proto ani poté, co se objeví krvácení, například i v počátcích používání mezizubních kartáčků, je zapotřebí i přesto vytrvat a v čištění pokračovat, abyste odstranili veškeré nánosy plaku a tím jejich negativní působení na zuby i dásně. Po čase se dásně začnou uzdravovat a krvácení by mělo ustávat.
Je zapotřebí rovněž dodržovat zdravou životosprávu a tělu dodávat prostřednictvím stravy dostatečné množství vitaminů a minerálních látek, které jsou pro kvalitní a zdravé tkáně velmi důležité a i jejich nedostatek se pak může projevit zvýšeným sklonem ke krvácení. Pakliže však přes veškerou péči dásně i nadále krvácí, poraďte se s lékařem. Může to být předzvěstí vzniku některé závažné choroby, jako je například leukémie, cukrovka, hemofilie a další.
Obrázky: Freepik