Dvojice adoptovala štěně se stejným handicapem, jako mají sami. Po krátké době udělalo neuvěřitelný pokrok

Sign Duo je přezdívka úžasného páru, který spolu randí od puberty. Dnes dospělí Ryan a Ellen se snaží lidem ukázat, jak mohou žít v klidu spolu, přestože je Ryan hluchoněmý. Nyní do rodiny přibyl přírůstek v podobě Javy, hluchého štěněte pitbula, kterého pár učí pokyny pomocí znakové řeči. O svých pokrocích natáčí pár vlogy, které sdílí přes sociální sítě. A nutno uznat, že rozkošné štěně pitbula chápe rychle.

Krásné štěně, ale hluché

Java, štěňátko pitbula, je překrásná fenka, která skončila v útulku. Původní majitelé totiž zjistili, že fenka neslyší a zbavili se jí. Zachránili ji dobrovolníci z organizace pro opuštěné psy. Trnitou cestu pak zakončila v domově Ellen a Ryana, kteří překrásného pejska adoptovali. Sami mají s hluchotou velké zkušenosti, Ryan je totiž hluchoněmý a s Ellen žije již dlouhých jedenáct let. O vztazích neslyšících a slyšících tak ví takřka vše.

Videa o životě s neslyšícím psem

Od příchodu Javy do jejich domova natáčí Ellen s Ryanem vlogy o výchově neslyšícího psa, které pravidelně sdílejí na Youtube kanálu. Snaží se ukázat, že výchova i hluchého psa je možná a používají k jeho výchově řadu prostředků. Jedním z nich je znakování, kdy se Java po malých krůčcích naučila chápat řadu pokynů. Dnes tak poslechne příkazy jako „sedni“, „lehni“, „k noze“, „pac“ nebo „pojď“. Ve slovníku Javy, Ellen a Ryana ale nechybí ani roztomilé „miluji tě!“. 

Jak cvičit hluché štěně

Štěně Java skončilo v útulku, protože původní majitelé zjistili, že je hluché a jeho výchova je tak velmi nesnadná. Ryan, protože je taktéž neslyšící, má pro Javu pochopení, navíc rozumí, jak je těžké se ve světě slyšících orientovat. Učení se Javě snaží všemožně usnadnit, nechybí pamlsky jako u jiného zdravého pejska, ale také speciální hračky. Java miluje obzvláště tu, která je zvenku gumová, ale naplněná jídlem, dávkování je tak nastavené ideálně na celý den.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Madlyodd.com