S polštářem strávíme třetinu svého života, což v průměru činí kolem čtyřiadvaceti let. Kolikrát za tuto dobu svůj polštář vyměníme za nový? Dvakrát? Třikrát? Ve skutečnosti nás velmi často polštář provází po dobu deseti, dvaceti i třiceti let v kuse. A podle odborníků je to všechno špatně. Polštář bychom měli měnit podstatně častěji, a to v rámci zachování pevného zdraví.
Lapač prachu, kůže i roztočů
Vzhledem k tomu, že každý den vystavujeme svůj polštář těsnému kontaktu se svým obličejem a pokožkou hlavy, nutně se do něj dostane velké množství odumřelých kožních buněk, vlasů, případně i nejrůznějších zbytků pleťových krémů nebo líčidel. Během dne zase na polštáře sedá prach.
Část tohoto znečištění pohltí povlečení, které se pravidelně pere, nicméně ty nejmenší zbytečky propadají až do vláken sypku i do výplně polštářů. Tam pak slouží jako nekonečný zdroj potravy pro nejrůznější druhy roztočů a jiných mikroorganismů. A to je také důvod, proč bychom své polštáře měli pravidelně měnit za nové, případně ty staré nechali vyčistit speciální technologií v čistírně.
Zbavte se bakterií a vyměňte polštář
Podle výzkumu odborníků obsahuje průměrný polštář kolem 350 tisíc kmenů bakterií. A to už by mohl být dost dobrý důvod pro koupi nového. V důsledku jejich působení může vést příliš dlouhé používání stejného polštáře vést k alergickým reakcím, jako jsou červené oči, kýchání či ucpaný nos. Pokud tedy po ránu trpíte podobnými reakcemi, není to důsledek špatného spánku, ale právě příliš starého polštáře.
Abyste eliminovali negativní vliv roztočů na své zdraví, je zapotřebí své polštáře pravidelně měnit, a to mnohem dříve než jen jednou za deset let. Odborníci na zdravý spánek se ve skutečnosti shodují na tom, že optimální čas na výměnu polštáře je po jednom a půl roce používání.
Obrázky: Pixabay