V období pandemie má asi každý z nás potřebu si častěji mýt nejen ruce, ale také celé tělo. Pomůže ale časté sprchování proti nemoci, která nás už rok drží v izolaci? Jestliže se pokusíte ze své pokožky smýt viry a bakterie, můžete si naopak uškodit. Dobrá osobní hygiena je ale důležitá k ochraně zdraví člověka i celé společnosti.
Kolikrát za den je vhodné se sprchovat?
Pokožka celého těla je chráněna hydrolipidovým filmem, což znamená tenkou povrchovou vrstvou tvořenou jemnou kombinací vody a tuku, která dokáže chránit pokožku před vnějšími útoky bakterií a dalších cizích částic. V povrchové vrstvě zůstává špína zachycena a ve skutečnost se nemůže dostat do dalších vrstev naší pokožky.
Když se myjeme mýdlem a vodou, vše, co děláme, je odstraňování právě hydrolipidického filmu, ve kterém jsou nečistoty zachyceny. Po vykoupání nebo osprchování musí pokožka znovu vybudovat svou ochrannou bariéru, kterou jsme právě mýdlem a vodou zničili. Příliš časté sprchování by neposkytlo pokožce potřebný čas k tomu, aby film obnovila.
Eliminovalo by to také dobré bakterie, které se na naší pokožce vyskytují. Příliš časté mytí a používání agresivních mýdle je tedy špatný nápad.
Podle odborníků bychom se měli sprchovat 2-3 týdně
V chladnějších období by to mohlo být pouze jedenkrát týdně. To zajistí měkčí a zdravější pokožku, která bude přirozeně chráněná před podrážděním. Rýma je jedním z nejnebezpečnějších nepřátel pro naši pokožku, protože ji zmenší a usnadní pronikání choroboplodných zárodků.
Stačí si mýt „kritické“ oblasti těla, jako jsou obličej, ruce, podpaží, intimní část těla, chodidla. Tyto oblasti jsou nejčastěji v kontaktu s látkami, jako je:
- Smog
- Vítr
- Slunce
- Chlad
Soustředí se zde také velké množství potních žláz nebo je zde možnost vzniku infekcí v důsledku stagnace vlhkosti. Zbytek těla nevyvíjí tolik potu a není tak vystavený agresi atmosférických látek, protože je neustále zakrytý oděvy. Není nutné ho tedy mýt tak často.
Obrázky: Freepik