Jak poznat, že váš mozek stárne rychleji než vy. Zásadní příznaky, které nesmí být přehlíženy

Každý z nás někdy zapomene, kde nechal klíčky od auta nebo nemůže najít slova. Zapomínáte, proč jste šli do kuchyně? Pro většinu lidí je to naprosto normální, ale některé znaky mohou znamenat, že váš mozek stárne rychleji než vy. V některých případech byste dokonce měli navštívit lékaře, protože některé z příznaků mohou poukazovat na závažné choroby.

O jakých nemocích je řeč? Jedná se především o degenerativní onemocnění mozku, která postihují zejména mozkovou kůru. Mezi tato onemocnění patří například demence, Alzheimerova a Pickova nemoc, ale také Huntington nebo Parkinson.

Ztráta krátkodobé a dlouhodobé paměti

Jedná-li se o poruchy staršího mozku, Alzheimerova choroba je závažná nemoc a má docela jasné signály, které vás na ni upozorní. Oblast mozku, na kterou nejvíce působí, je krátkodobá paměť. Takže hlavním častým příznakem tohoto onemocnění je ztráta krátkodobé paměti, čehož si každý všimne. To zahrnuje vše od zapomenutí na události dne až po neschopnost provádět základní pokyny. Mezi indikátory patří opakování otázek nebo zapomínání na nedávné rozhovory.

Pokud se problémy s pamětí rozšíří na okolnosti, které se staly roky nebo desetiletí v minulosti, je možné, že se potýkáte s jiným typem demence, říká doktor Wasserman. U lidí s Alzheimerovou chorobou má dlouhodobá paměť tendenci vydržet, ale u jiných forem demence nastává problém s dlouhodobou pamětí. Typ ztráty dlouhodobé paměti, která je významná, jsou důležité vzpomínky a události ve vašem životě.

Problémy s hledáním slov

Dokonce i zdravá čtyřicetiletá žena se může zarazit, protože má problémy vymyslet něčí jméno. Ale v pozdější fázi života by potíže se zapamatováním základů slovní zásoby mohly být známkou kognitivních problémů. Je to způsobeno obtížemi v částech mozku, které ovládají jazyk, obvykle v levém spánkovém nebo temenním laloku. Může to být též projevem Alzheimerovy choroby, jiných neurodegenerativních poruch, strukturální mozkové léze nebo poškozením související s mozkovou příhodou.

Dalším častým problémem a příznakem Alzheimerovy choroby mohou být problémy s výkonnou funkcí, která žije v oblasti mozku zvané prefrontální kůra. Touto výkonnou funkcí je myšlení na vyšší úrovni. Takže má-li někdo potíže s vyplňováním formulářů nebo s uvažováním prostřednictvím rozhodnutí, jsou to příznaky, které objevují v raných fázích Alzheimerovy choroby. Jedná se přitom o návyky, o kterých jste možná nevěděli, že ukazují na stárnutí mozku. V případě včasného diagnostikování je léčba mnohem úspěšnější a postup nemoci nemusí být tak prudký a ničivý.

Potíže s řízením

Lidé s demencí si možná vůbec neuvědomují, že mají potíže za volantem, ale rodina a přátelé mohou pozorovat potenciální problémy. V pokročilém věku to není jistě nic překvapivého, ale nemělo by se to považovat za standardní vývoj. Pokud starší dospělý vykazuje známky problémů během řízení, například zapomíná na známá místa, měli byste se obrátit na jeho lékaře a zjistit, zda je pro všechny stále bezpečné, aby seděl za volantem.

Změny nálady a smyslové poruchy

Cítit se apaticky by mělo být důvodem k obavám. Stát se pasivním může vést k depresím, ale také může vést k jiným  kognitivním poruchám. Mohlo by to být způsobeno změnami v čelním laloku, amygdale a dalších strukturách v důsledku Alzheimerovy choroby nebo jiných mozkových poruch. Jedná se o příklad, jak mohou negativní myšlenky způsobit stárnutí  mozku.

Problémy se smysly jsou ovšem také velmi časté. Ztráta čichu nebo sluchu se často spojuje se stárnutím, ale může mít i mnohem vážnější důvody. Může to mít pochopitelně i mnoho jiných příčin, ale v každém případě byste měli navštívit svého lékaře a nechat se důkladně vyšetřit.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com