Blíží se jaro, venku se otepluje a počasí láká k opuštění tepla domovů. Pokud máte zahradu, pak už jistě připravujete veškeré nářadí, nábytek a volnočasové aktivity. S čím ale začít? Pojďme se podívat, čemu se na zahradě můžete věnovat v březnu. Sice se ještě mohou objevit mrazíky, ale na některé práce už zkrátka nastal čas. A vy nejenže si odpočinete na vzduchu po dlouhé zimě, ale za pár týdnů se vám záhony odmění domácí sklizní.
Zryjte, vyplejte, pohnojte
V březnu zahradu opouští sníh, rozkvétají sněženky, bledule, krokusy a některé keře už chrlí pupeny, které nedočkavě čekají, až budou moci vykvést. Určitou péči vyžadují záhony trvalek, ovocné stromy nebo keře. Podívejme se, jak na to.
Nejprve odstraňte mulčovací ochranu rostlin. Pokud se přes zimu rozložila, klidně ji zapracujte do půdy. Následně záhony zryjte, a to i v případě, že jste ryli na podzim. Jakmile v březnu půda změkne, popadněte rýč, aby hlína stihla včas slehnout. Následně povrch urovnejte.
Zrytou půdu pořádně prohlédněte a vytrhejte veškerý plevel, dokud je mladý a nemnoží se tak rychle. Obstarejte si organické hnojivo nebo mrvu a mírně půdu přihnojte, aby získala potřebné živiny. Nejvíce se využívají zkvašené slepičince nebo kravský hnůj.
Vysévejte do fóliovníku, ale i ven
Pokud jste si připravili záhony a fóliovníky, směle začněte s prvním výsevem zeleniny a předpěstováním sazeniček. Doma si můžete vyset semínka rajčat, paprik, celeru a bylinek a ven umístěte otužilejší zeleninu v podobě špenátu, petržele, pastiňáku, mrkve nebo brambor.
V druhé polovině března začněte klidně s výsadbou jarního česneku a šalotky.
Aby se omladily a rozmnožily trvalky, rozdělte je.
Péči věnujte i stromům. V druhé polovině měsíce je možné prořezat příliš bujně rostoucí jabloně a hrušně. Naopak švestky, slívy a meruňky s broskví ošetřete až později v době rašení.
V březnu můžete vysazovat ovocné stromy a keře, zvláště ty prostokořenné co nejdříve. Na konci měsíce vysaďte také okrasné opadavé listnáče i sazenice vinné révy.
Zahradní domek pro nářadí i posezení
Jelikož se žádná práce neobejde bez potřebných doplňků, měli byste si zkontrolovat i zahradní nástroje, které s vámi budou trávit další sezónu. Také třeba uvažujete o novém posezení nebo nějaké výbavě pro děti. Jestliže však dumáte nad otázkou, kam všechny předměty uložit, nabízí se jednoduché řešení v podobě zahradního domku. Seženete je v různých velikostech a materiálech. Například obyčejný plechový domek pro úschovu nejnutnějšího zahradního náčiní naleznete do 10 000 Kč. Pokud byste raději nějaký designový pro trávení volného času, tam už se cena pohybuje výše, ale zase vám taková paráda dlouho vydrží a vy se budete mít kam schovat před horkými slunečními paprsky nebo letním deštěm.
Zahradní domky do sebe navíc pojmou velké množství věcí od nářadí, přes nábytek až po dětské herní vybavení. Úložné prostory zařídíte jednoduše s pomocí regálových systémů, které zahrnují širokou nabídku (policové regály, paletové regály, závěsné regály…). Stačí si změřit prostory a vybrat, co potřebujete schovat. Širokou nabídku regálů mají třeba zde.
Jak se postarat o trávník
S blížícím se jarem byste měli věnovat pozornosti i vašemu trávníku. Pokud je tráva po zimě zamechovaný, pomůže povápnění diplomatickým vápencem, který jí dodá další potřebné minerály.
Po roztátí sněhu byste z ní měli vyčesat odumřelá stébla trávy a mech. Použijete-li vertikutační hrábě, zajistíte vašemu trávníku dostatečné provzdušnění. Pomáhá však i jednoduché zapichování vidlí s mírným zakýváním.
Pokud na konci března tráva dosáhne výšky 8 cm a více, můžete již vytáhnout sekačku. Nůž ovšem nastavte na nejvyšší pozici.