V Evropě nebo Severní Americe se tématu krevních skupin a jejich charakteristikám nevěnuje přílišná pozornost, naproti tomu v Japonsku se od druhé světové války zabývají tímto výzkumem, který dokonce uvedli do praxe. Elektronická společnost Mitsubishi v roce 1990 vytvořila skupinu pracovníků se stejnou krevní skupinou, obdobně existují mateřské školky, kde se potkávají děti ve třídách se stejnou krevní skupinou a k jejich učebnímu plánu se přistupuje odlišně. Podle Masahiko Nomi, průkopníka této metody, má krevní skupina vliv na osobnost a schopnosti, kterých může využít ke svému rozvoji. Jaké jsou charakteristiky jednotlivých krevních skupin?
A
Krevní typ „A““ jsou lidé, kteří jsou empatičtí a upřednostňují ostatní před sebou samými. Jsou skvělými posluchači, chápavými rozpravěči, ale někdy pro uspokojení potřeb ostatních upadají do depresí a úzkostných stavů. Vynikají v profesích, jako jsou účetní, knihovníci, právníci nebo spisovatelé. Není jim cizí ekonomie. Nejčastěji si vybírají partnery s krevní skupinou „A“ nebo „AB“.
B
Jedinci, kterým koluje krev skupiny „B“, bývají extroverti. Mívají přátelskou povahu, nemají potíže vyjadřovat své city a dávat je najevo. Skvěle dokáží číst řeč těla ostatních a využívat svou intuici v práci i životě, proto se dobře uplatňují jako detektivové, investigativní novináři, ale také jako lékaři nebo psychiatři. V partnerství nejčastěji volí jedince se skupinou „A“ nebo „AB“.
AB
Charakteristickým rysem lidí této krevní skupiny bývá duchovno a mentální inteligence. Lidé této krevní skupiny jsou racionální a velmi vyrovnaní, jsou dobří manažeři a vynikají v plánování a organizaci. Jsou skvělými učiteli, manažery, ale najdou uplatnění také v public relations. Ve vztazích se dobře snesou se všemi ostatními krevními skupinami.
Freepik
0
Krevní skupinu „0“ symbolizuje pokrok a moc. Lidé s touto krevní skupinou jsou velmi pracovití, práce a moc jsou pro ně často přednější než přátelé nebo rodina. Bývají oblíbení pro management firem, které si je vybírají na vedoucí pozice pro soustředěnost na výkon a konkurenceschopnost. Vynikají jako účetní a obchodníci, stávají se politiky.
Rh-negativní
Nezáleží jen na dané krevní skupině, ale tak Rh faktoru. Tato podmnožina každé skupiny se jmenuje Rh-negativní a kromě hlavních charakteristik má další významné rysy. Rh-negativní faktor se vyskytuje asi u 15 % americké populace, naopak v Africe pouze u 1 %, což může být problém při nehodě v dané oblasti a potřebě transfuze krve, jíž může být s Rh-negativním faktorem v těchto zemích nedostatek. Podle japonských vědců mívají lidé s Rh-negativním faktorem vyšší IQ a jsou velmi empatičtí. Vlivem toho trpí na psychická onemocnění, především na sociální a úzkostné fobie.
Rh faktor v těhotenství
V době těhotenství je zjišťování Rh faktoru klíčové, tím spíše v případě Rh-negativních maminek, kdy se tělo snaží Rh-pozitivní plod z těla jako vetřelce vypudit. Dochází totiž k vytváření protilátek v těle matky, přičemž červené krvinky mohou rozkládat červené krvinky plodu. Z toho důvodu se Rh faktor sleduje hned od prvních týdnů těhotenství, aby nedošlo k poškození plodu. Největším rizikem jsou další těhotenství, proto se po porodu matce podává injekce s Rh imunoglobulinem. Imunoglobulin se podává také přibližně ve 28. týdnu těhotenství, přičemž po celých 9 měsíců se u ženy sleduje hladina protilátek v krvi.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Betterhelp.com