Migréna je poměrně rozšířený problém, kterým trpí řada lidí po celém světě. V těžších případech se jedná o velmi závažný stav, kdy vleklá migréna může trvat i několik dnů v kuse a obírá trpícího o energii, utlumuje jeho schopnosti neustálým tlakem a bolestí v hlavě. U lehčích forem se objevuje především jako důsledek aktuální situace nebo stavu, ve spojení s jinou nemocí, či kvůli specifickým faktorům. Jedním z nich může být i nedostatek některých vitamínů. Pokud vás tedy migréna postihuje v poslední době častěji než obvykle, možná předtím, než začnete shánět prášky na bolest, vyzkoušejte upravit svůj jídelníček či zvýšit příjem některého z následujících vitamínů.
Vitamíny a minerály, které mohou mít vliv na migrénu
Migrenózní stavy mohou být výsledkem působení různých příčin, mezi které patří také nedostatek důležitých živin, jež jsou potřebné pro správné fungování metabolických procesů. Obecně se za takto důležité považují především:
- Vitamín D
- Vitamín B2
- Vitamín B12
- Koenzym Q10
Nedostatek již jedné z těchto látek může způsobovat vleklé nebo chronické migrény, proto je důležité je neustále vhodným způsobem doplňovat.
Vitamín D
Jedním z nejdůležitějších vitamínů pro lidské tělo vůbec je vitamín D. Kromě toho, že pomáhá vstřebávat vápník z potravy do kostní struktury, se podílí také na řadě dalších metabolických procesů důležitých především pro činnost srdce a mozku. Vitamín D navíc působí přirozeně protizánětlivě a pomáhá tak ulevovat od bolesti. Tento vitamín tělo získává kůží ze slunečního záření, v zimních měsících (zejména nechodíte-li často ven) je nutné jej doplňovat vhodnou dietou nebo potravinovými doplňky. Trpíte-li často migrénou, zkuste začít chodit na sluníčko a obohaťte svou stravu o vejce nebo houby shiitake.
Freepik
Vitamín B2
Vitamín B2 čili riboflavin je důležitou látkou ovlivňující především vývoj nervové soustavy, ale také krvetvorbu. Kromě toho tento vitamín pomáhá omezovat přecitlivělost vůči světlu či závratě, které jsou s migrénou často spojeny. Nedostatkem vitamínu B2 mohou trpět především vegetariáni a vegani, a proto by jej měli důsledně doplňovat. Chcete-li přirozeně zvýšit příjem vitamínu B2 ze stravy, zaměřte se na cereálie a ovesné vločky, mléčné produkty, houby, špenát, vejce nebo mandle.
Vitamín B12
Trpíte-li často migrenózní aurou, tento stav může být vyvolán vysokou hladinou homocysteinu v krvi, jehož regulátorem je vitamín B12. Homocystein působí na organismus zánětlivě a jeho hladina v krvi v průběhu života stoupá, jelikož lidské tělo se stává postupně stále méně schopným zpracovávat právě vitamín B12. Z tohoto důvodu je nutné s přibývajícím věkem zvyšovat příjem vitamínu B12, optimálně ze stravy a potravinových doplňků. Přirozeně se tento vitamín nachází především v živočišné stravě, tzn. v mase, mléčných výrobcích a vejcích. Vegetariáni a vegani jej tak musí doplňovat především z obohacených potravin, dobrým zdrojem pak jsou také kvasnice.
Freepik
Koenzym Q10
Koenzym Q10 si lidské tělo vyrábí samo z přijímané stravy. Tato látka působí především na zdravou tvorbu buněk, a tím podporuje lidské zdraví komplexně. Obdobně jako u jiných látek, i u koenzymu Q10 se jeho hladina v těle snižuje. Doplňovat jej lze především potravinovými doplňky.
Jak se bránit, pokud migréna propukne
V případě, že migréna způsobená nedostatkem některé z uvedených látek, již propukne, lze se jí postupně zbavit rychlým doplněním vitamínů, migrenózní stav však má tendenci nějakou dobu přetrvávat. Potřebujete-li od ní rychle ulevit, nemusíte hned sahat po lécích na bolest, ale zkuste v první řadě doplnit hořčík, který pomáhá uvolňovat svalstvo a tím odbourává tlak, který v hlavě v souvislosti s migrénou vzniká. Kromě toho se hořčík podílí na řadě různých tělesných procesů včetně vstřebávání důležitých látek. Jeho prostřednictvím lze podpořit léčbu migrény i v případě aplikace léků na bolest, jelikož zmírňují jejich negativní vliv na organismus. Hořčík sám lze užívat jako úlevový prostředek.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Insider.com