Úzkostné poruchy, záchvaty paniky a také poruchy mohou být v každodenním životě velmi omezující. Podle vědecké studie může být jejich příčinou nedostatek vitaminu a živin, které naše tělo pravidelně potřebuje. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) trpí takovými poruchami více než 260 milionů lidí.
Strach související s tím, co se děje
Mohou se objevit také fyzické příznaky včetně pocení, nevolnosti, únavy nebo svalového napěti. Úzkost může nastat náhle a intenzivně, přetrvávat nějakou dobu a poté vymizet. V závažnějších případech se ale stane trvalou a to vede k dalším poruchám, jakou může být i deprese.
Pokud chcete poruchy léčit, musíte znát jejich příčinu. Někdy není možné zjistit, proč se takové stavy objevují. Možnými příčinami mohou být traumatické události v dětství, které se snažíte vytěsnit, ale objeví se při nepříjemných situacích. Další příčinou může být biologický faktor nebo také fobie, stejně jako nedostatek vitaminů.
Nízká hladina vitaminu B6 a železa může souviset se záchvaty paniky a také se syndromem hyperventilace. Vitamin B6 hraje důležitou roli při obnově červených krvinek a také při produkci určitých hormonů. Na druhou stranu železo zajišťuje transport kyslíku červených krvinek a je součástí mnoha enzymů.
Nedostatek vitamínu B6 a železa
Za tyto poruchy by tak skutečně mohl nedostatek tohoto vitaminu a současně i železa. Existuje dlouhý seznam potravin, které obsahují vitamin B6 i železo a do svého jídelníčku byste je měli řadit pravidelně. Vitamin B6 slouží k prevenci a boji proti úzkostným poruchám a kromě doplňků stravy vám pomohou také tyto potraviny:
- Pistácie
- Slunečnicová semínka
- Čočka
- Quinoa
- Banán
Podle Národní agentury pro bezpečnost potravin, životního prostředí a bezpečnosti práce je nejvíce železa obsaženo v semenech koriandru, sezamových semínkách, petrželi, mleté kávě nebo hořké čokoládě.
Nejdříve se musí vyloučit tělesné příčiny potíží
Mezi nejčastější diagnózy patří onemocnění plic, závratě nebo poruchy rovnováhy. Před potvrzení úzkostných stavů je tak nutné tělesné vyšetření. Existuje několik forem úzkostných poruch. Může být závislá na konkrétní situaci nebo předmětu, nezávislá nebo může být dokonce smíšená s depresí. Úzkost se může projevovat různými způsoby, jako jsou:
- Pocit, že člověk nemá situaci pod kontrolou
- Pocit beznaděje, zoufalství
- Člověk nedokáže odhadnout, co by se mohlo stát, má strach, že ztratí kontrolu
- Vyhýbavé chování – útěk k alkoholu nebo uklidňujícím prostředkům
Úzkostných poruch je několik. Patří mezi ně panická porucha, která se objevuje náhle a má tělesné příznaky – bušení srdce, pocení. Další je agorafobie, kombinovaná se záchvaty paniky. Můžete trpět také sociální fobií, kdy se člověk vyhýbá situacím, ve kterých by byl středem pozornosti. Dále se sem řadí další fobie, jako strach z pavouků nebo výšek.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Who.int