Také občas rádi zavítáte do vetešnictví? Jen tak se projít, podívat se na nějaké netradiční zajímavosti, haraburdí či nesmysly? Ale napadlo vás někdy, že právě na těchto místech se často skrývají poklady neuvěřitelné hodnoty? Někteří lidé se na vyhledávaní takových kousků specializují, jiní na ně natrefí zcela náhodou. Které patří k těm vůbec nejvzácnějším?
Picassův plakát
Jednoho dne roku 2012 vstoupil Zachary Bodish, vášnivý sběratel umění, do vetešnictví Goodwill v Columbusu ve státě Ohio a hledal nějaké kýčovité umění, které by mohl dále přeprodávat. Nakonec ale narazil na plakát propagující výstavu Picassa z roku 1958. Bodishovi se reklama líbila a pořídil ji za pouhých 300 korun. Jakmile se ale dostal domů, podíval se na plakát pozorněji a začal tušit, že by mohlo jít o něco skutečně výjimečného. Brzy zjistil, že koupil linorytový plakát vytvořený samotným Picassem. Byl jedním z pouhých 100 dalších výtisků, které Picasso vlastnoručně vyrobil. Poté, co nechal tisk autentizovat, prodal jej za 150 000 korun soukromému sběrateli. Tomu se ale říká štěstí.
Čínský pohárek
Anonymní australský zákazník koupil ve vetešnictví hezký, nicméně zcela obyčejný vyřezávaný dřevěný pohár. Dal za něj jen 85 korun a říkal si, že i kdyby mu měl stát jen někde na poličce, je to dobrá koupě. Nicméně design na šálku mu připadal natolik zajímavý, že se rozhodl dále prozkoumat jeho původ. A ukázalo se, že za 85 korun koupil něco zcela výjimečného. Zjistil, že se jedná o starobylý čínský pohárek, který pochází ze 17. století. Navíc nebyl vůbec vyroben ze dřeva, ale z leštěného rohu nosorožce. Poté vzal šťastný kupec pohár do aukce a prodal ho za neuvěřitelných 1 100 000 korun.
Svetr Vince Lombardiho
Většina lidí by nikdy nepředpokládala, že starý kus oblečení může mít nějakou hodnotu. Sean a Rikki McEvoyovi ale věřili, že udělali velmi dobrý obchod, když v roce 2014 koupili starý svetr za méně než 20 korun. Až při sledování televizního speciálu o Vince Lombardim si pár uvědomil skutečnou hodnotu svetru. Ukázalo se, že svetr kdysi patřil slavnému trenérovi amerického fotbalu. V aukci jej pak prodali za více než 850 000 korun.
Hodinky Jaeger-Lacoutre
Když lidé objeví cenné nálezy v obchodech, obvykle nemají ponětí o jejich skutečné hodnotě. Zach Norris však přesně věděl, co ve starém vetešnictví ve Phoenixu našel. Když koupil tyto staré hodinky, nemohl uvěřit, že taková vzácnost se skutečně skrývá v zapadlém obchůdku, kde se všechno prodává za pár dolarů. Objevil zde hodinky Jaeger-Lecoultre Watch Deep Sea Alarm Automatic z roku 1959. Jako každý jiný milovník historických náramkových hodinek, Norris věděl, že Jaeger-Lecoultre jich vyrobil jen 900. Takže rád souhlasil s nákupem hodinek za velmi rozumnou cenu 120 Kč. Poté, co Norris ověřil jejich původ, prodal hodinky kupujícímu, který nabídl hotovost 750 000 Kč plus hodinky Mega Speed Master v hodnotě 86 000 Kč.
Vlámský obraz
V roce 2006 koupil 81letý bývalý obchodník se starožitnostmi jménem Leroy tento obraz za pouhé 3 dolary. Původně Leroy koupil malbu pouze kvůli jejímu zachovalému rámu. Když se však Leroy podíval na stáří malby, začal uvažovat, zda i ona by nemohla mít nějakou hodnotu. Proto vzal obraz ke znalci, kde jej čekalo nesmírné překvapení. Obraz pocházel z Vlámské školy malířství ze 16. století. Hodnotitel projevil o obraz okamžitý zájem a ocenil jej na 430 000 až 650 000 Kč. Rodina se však rozhodla neprodat. Nakonec obraz vydražili v roce 2012 a vydělali na něm neuvěřitelných 4 100 000 Kč.
Rám tudorovské postele
Jednoho krásného rána se Ian Coulson rozhodl jít na procházku. Bylo dobře, že to udělal, protože zrovna procházel kolem výprodeje hotelu. Bývalý hotel Redland House v anglickém Chesteru prodával všechno, včetně rámu postele ve stylu Tudor. Coulson se do krásného kousku zamiloval a koupil ho za 65 000 Kč. Coulson, který byl tak trochu amatérským odborníkem na nábytek, uvažoval, zda by rám nemohl mít ještě větší hodnotu, než se na první pohled zdá. Oslovil tedy televizního historika Jonathana Foyleho, aby získal odborný názor. Po provedení testu DNA dřeva postele dokázali určit, že kdysi patřil králi Jindřichu VII., tedy pocházel již ze 14. století. Překvapivě je to poslední zbývající postel Tudor na světě a má hodnotu přes 590 000 000 Kč.
Poznámka: Všechny částky jsou přepočtené k dnešnímu kurzu.
Úvodní obrázek: Marina Gudimovich / Shutterstock, Zdroj: Hashtagchatter.com