Pořadí narození podle psychologů vytváří behaviorální vzorce, které se promítají do tzv. sourozeneckých stereotypů. Přestože každý člověk je svým chováním a vlastnostmi individuální, jeho vnímání ze strany rodičů se na jeho povahových charakteristikách alespoň minimálním způsobem projeví zejména vlivem sociální role, která je mu přisouzena. Obvykle se rozlišují čtyři základní typy osobnosti podle pořadí narození, a to nejstarší, prostřední, nejmladší a jedináček, který se obvykle vyznačuje speciální kombinací povahových rysů přebírajících některé prvky ostatních tří. Jak tedy pořadí narození povahu dítěte ovlivní?
Typické rysy dětí
Efekt převzatých vzorců chování vycházejících z pořadí narození popsal ve 20. letech 20. stoleté Aldred Adler, psycholog spolupracující se Sigmundem Feudem na základě dlouholetého pozorování. Zde jsou jeho závěry.
Nejstarší dítě
Povahové rysy nejstaršího dítěte jsou nejblíže jedináčkovi, jako jediné totiž zažije období, kdy je mu věnována plná pozornost a péče rodičů. Narození mladšího sourozence je pak pro něj většinou náročnou změnou, jelikož získává pocit méněcennosti rozdělením pozornosti. Prvorození mají obvykle také největší smysl pro zodpovědnost, jelikož jsou na ně často ve velmi brzkém věku převáděny úkoly spojené s péči o mladší sourozence. Nejstarší děti bývají ambiciózní, zodpovědné a důvěryhodné, a velmi často si vyvinou potřebu perfekcionismu.
Prostřední dítě
Děti narozené jako druhé v pořadí jsou obvykle velmi soutěživé, jelikož ve svém starším sourozenci spatřují rivala a snaží se mu neustále vyrovnat. Pokud se po často narodí ještě mladší sourozenec, mohou se prostřední děti potýkat s velmi náročnými pocity frustrace a mít pocit, že jsou neviditelné, což se projeví především v době puberty snahou o strhávání pozornosti na svou osobu. Charakteristickými vlastnostmi prostředních dětí je výrazné sociální cítění, nekonfliktnost a velká přizpůsobivost. Prostřední děti bývají také velmi nezávislé.
Nejmladší dítě
Nejmladšímu dítěti je obvykle frustrované kvůli zákazům na věci, které mohou dělat jeho starší sourozenci. Bývá ovšem také nejvíce rozmazlené, což se často projevuje v dospělosti sníženou mírou nezávislosti. Nejmladší dítě bývá často bezstarostné, okouzlující a sebestředné. Mohou se u něj projevit sklony k manipulování.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Themindsjournal.com