Rozmarýn, máta, bazalka či jiné druhy zelených bylinek skvěle oživí váš jídelníček a vaše tělo vám za jejich přísun poděkuje. Sušené jsou sice dobré, ale čerstvě utržené mají mnohem silnější aroma a vyšší obsah zdraví prospěšných látek, které skladováním nevyhnutelně mizí. Naštěstí patří většina těchto rostlin mezi plevele, které jsou nenáročné na prostředí a rostou prakticky samy. Stačí někde ukořistit pár kvalitních výhonků a doma si je namnožit. Co tedy potřebujete k tomu, abyste si jejich chuti a vůně mohli užívat i u sebe doma a po celý rok?
Rozmarýn
Báječná aromatická bylina, která se skvěle hodí k pečenému masu nebo do pečených brambor je zároveň účinným lékem, který zlepšuje trávení, upravuje krevní tlak a má antiseptické účinky.
Když hledáte vhodné výhonky rozmarýnu pro jeho namnožení, vybírejte jen ty nejčerstvější větvičky a ty oddělte šikmým řezem. Odstraňte spodní lístky a řízky vložte na 5 až 6 hodin do vody pokojové teploty. Do ní rozmíchejte trochu medu, který funguje jako přirozený a zdravý stimulant růstu (na 500 ml vody přijde 0,5 čajové lžičky medu). Kořenit budou výhonky až v zemi.
Připravte si květináče, které sterilizujte ve vroucí vodě. Na dno nasypejte keramzit, na něj zeminu a nahoru hrubý písek. Připravené větévky zasaďte po třech až čtyřech kusech do květináče, postříkejte je rozprašovačem vodou a zaklopte litrovou sklenicí, čímž vytvoříte skleníček. Pravidelně rostlinky větrejte a vlhčete. Po 2 až 3 týdnech začnou rašit kořeny. Pak můžete sklenici sejmout a rozsadit rostliny do samostatných nádob.
Máta
Máta peprná je jednou z nejoblíbenějších aromatických bylin, která se často používá do čajových směsí a jako léčivo do inhalací a podobně. Vytváří bohaté keříky, které lze rozmnožovat buďto semínky, ale také odkopnutím části kořene či řízkováním.
V posledně jmenovaném případě odřízněte rostlinu asi půl centimetru nad zemí, oberte z ní spodní listy a připravte stejným způsobem, jako větvičky rozmarýnu. Namísto medu můžete do vody přidat půl lžičky jedlé sody, která vodu změkčí a pro rostlinu je antiseptická. Nechte mátu ve vodě jeden až dva týdny, než začnou rašit kořeny, pak ji zasaďte do běžného květináče. Dbejte na správnou zálivku zásadně odstátou vodou pokojové teploty a občas postříkejte také listy.
Bazalka
Neodmyslitelná součást italské kuchyně, to je skvělá bazalka. Abyste ji mohli vysadit, stejně jako třeba špenát, kopr, petržel či další bylinky, budete potřebovat litrový hrnec nebo jinou velkou nádobu, drenážní oblázky či keramzit, půdu, fólii a semínka.
Na dno nádoby nasypejte oblázky či keramzit jako drenážní vrstvu, na tu přijde zemina, kterou je nutné hojně prolít. Do mokré půdy pak vysejte semínka ve vzájemné vzdálenosti 2 cm a ty zasypejte další tenkou vrstvou zeminy. Zakryjte květináče fólií a vytvořte skleník. Položte hrnec na teplé a světlé místo a počkejte, až se objeví první výhonky. Fólii pravidelně otevírejte kvůli větrání, ale nemusíte semínka zalévat. Po dvou týdnech skleník odstraňte a přesaďte rostlinky tak, aby mezi nimi byla mezera 10 cm. Přeneste na slunný parapet, pravidelně zalévejte a užijte si úrodu.
Obrázky: Freepik