Ve školním věku postihuje neurovývojová porucha přibližně 5-7 % dětí, projevuje se především nesoustředěností, impulzivitou a hyperaktivitou. Onemocnění ADHD bývá diagnostikováno dětem častěji, protože bývá zaměňováno za jiné poruchy nebo choroby. Co může stát u dětí za přílišnou aktivitou, neklidem a poruchou pozornosti nebo učení?
Potíže se sluchem
Horší soustředění, protože neposlouchají nebo neslyší? U některých dětí je těžké rozpoznat, zda obtížně komunikují vlivem nesoustředění. Při nedoslýchavosti navíc děti postupem času vzdají snahu o zapojení se do kolektivu nebo dění, případně se naopak snaží přitáhnout pozornost hyperaktivním chováním. Každopádně je vhodné nechat dítě vyšetřit specialistou.
Bipolární porucha
Při tomto závažném duševním onemocnění dochází k periodickým změnám nálad. V „manických“ fázích proto děti projevují příznaky hyperaktivity nebo nespavosti, naopak v „depresivních“ zase nesoustředěnost a nedostatek pozornosti. Z toho důvodu až 85 % dětí s bipolární poruchou má diagnostikovanou poruchu ADHD. Bipolární děti oproti těm s ADHD mohou vyvolávat konflikty nebo se velmi nepředvídatelně zachovat.
Nízká hladina cukru v krvi
Výzkumy se zabývají vlivem cukru na ADHD. V případě nízké hladiny cukru v krvi se děti těžko soustředí, mohou být agresivnější. Přílišná hladina cukru však vede k hyperaktivitě, u dětí s ADHD je proto vhodné hlídat jídelníček a vyhýbat se cukrům, umělým přísadám a dalším nevhodným potravinám. Vyrovnaný denní příjem kalorií s dostatkem bílkovin napomůže k optimalizaci funkce mozku a ke snížení impulzivity.
Pixabay
Autismus
Děti s autismem se přizpůsobují těžko změnám, v některých situacích se chovají roztržitě a projevují přílišné nadšení. Z toho důvodu může takové chování připomínat hyperaktivitu spojenou s ADHD. Autistické děti mají ale větší potíže oproti dětem s ADHD s komunikací, těžko chápou sociální prostředí a pravidla, neumí se přátelit nebo zapadnout do kolektivu. Autistickým dětem chybí empatie vůči ostatním a těžko chápou neverbální projevy, jako jsou mimika nebo řeč těla.
Poruchy spánku
Nedostatek spánku ztěžuje soustředění a právě poruchy spánku a usínání patří mezi symptomy ADHD. Je vhodné dbát na řádný denní režim s vyváženým jídelníčkem a dostatkem fyzického pohybu na čerstvém vzduchu. V případě, že poruchy spánku neustupují, je vhodné vyhledat odbornou pomoc.
Pixabay
Poruchy učení
Děti mohou také trpět některou poruchou učení, jako jsou dyslexie, dysgrafie nebo dyskalkulie. Někdy je ale na vině také prostředí, ve kterém se dítě učí. Má dostatek prostoru, klid a zázemí včetně vhodného osvětlení na učení? Poruchy učení často vyplývají ze sociálního prostředí, ze kterého dítě pochází.
Hypotyreóza
Častým důvodem pro potíže se soustředěním nebo pamětí je špatné fungování štítné žlázy. Děti trpící hypotyreózou mohou být často mylně diagnostikovány na ADHD. Při výkyvech hmotnosti, špatném soustředění nebo výpadcích paměti je vhodné s dítětem navštívit odborníka, který pomocí krevních testů vyhodnotí zdravotní stav.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com