Jestliže chcete předejít možným problémům s kojením nebo zastavením tvorby mléka, pak je nutné se vyvarovat několika bylinám. Laktační poradkyně se jednoznačně shodují na tom, že pro kojení je vysloveně neprospěšná šalvěj. Snižuje totiž tvorbu mléka. Je vhodná pro matky, které naopak chtějí přestat kojit nebo dávají své dítě hned po porodu k adopci.
Rozhodně se ale nedoporučuje kojícím matkám, které mají příliš mnoho mléka a chtějí jeho tvorbu jen trochu pozastavit. V takovém případě by mohla šalvěj laktaci zastavit úplně.
Při kojení omezte esenciální a éterické oleje
Hitem poslední doby je vůní provoněná domácnost pomocí éterických nebo esenciálních olejů. Při těhotenství nebo kojení je však doporučeno tyto oleje nepoužívat. Přestože se jedná většinou o přírodní prvky, oleje jsou velmi koncentrovanou látkou, které mohou mít na kojení i celkový zdravotní stav značný vliv. Nepříznivé účinky jsou možné v některých případech olejů až do 6 let věku dítěte.
Jestliže milujete své esenciální oleje a nechcete přijít o jejich nádhernou a uklidňující vůni, pak při výběru olejů přemýšlejte, zda nemůže mít špatný vliv na vaše kojení, vaše dítě nebo celkový stav.
Máta peprná není pro maminky vhodná
Obecně peprmint a mentol není vhodný pro všechny kojící matky, které se potýkají s menší zásobou mateřského mléka. Rozhodně tento stav nikterak nepodpoří. Pokud ale milujete mátový čaj, jeho slabý odvar by vám jednou za čas rozhodně neměl uškodit. Takový čaj je velmi slabý a rozhodně se nedá srovnávat například s velmi silnými doplňky stravy.
Freepik
Čemu dalšímu se vyhnout
Snad každé těhotné nastávající matce je doporučeno vyhnout se plesnivým sýrům, sushi, nepasterizovaným džusům a silnému mátovému čaji. Důvodem, proč není máta doporučována těhotným a kojícím matkám, je mentol. Studie sice jasně neukazují na jasné nežádoucí účinky při použití máty peprné, je však jasné, že by potenciálně mohla zastavit tvorbu mléka.
Co když všechny byliny selžou?
Vyzkoušeli jste všechno a pomalu ztrácíte naději na bezproblémové a klidné kojení? Nevzdávejte to. V dnešní době existuje mnoho skvělých laktačních poradkyň, které vám dokážou poradit a pomoci právě s vaším konkrétním problémem.
Zavolejte laktační poradkyni a pozvěte ji k vám domů, aby vám poradila, kde by mohla být chyba. Může se jednat o chybu mechanickou, kdy své dítě špatně k prsu přikládáte. V mnoha případech se jedná o celkový stres matky kvůli strachu z nedostatečného kojení. Tento stres je automaticky přenesený i na dítě, a tak je zcela logické, že vaše souznění při kojení není ideální. S laktační poradkyní projdete veškeré možnosti a najdete tu správnou formu pro krásný zážitek z kojení i správné nastartování laktace.