Pokud v práci často celý den stojíte bez možnosti se posadit nebo projít, možná si po příchodu domů všimnete drobných naběhlých pavučinkových žilek, které se vám začnou rýsovat na zmožených nohou. To jsou vznikající křečové žíly, které nabíhají, protože chlopně, které mají na starosti posouvání krve z nohou vzhůru do srdce, jsou oslabené nebo poškozené a svou práci nezvládají. Krev se tak zachycuje v cévách a ty bobtnají tak dlouho, dokud se nezanítí a nezačnou bolet.
Tyto fyzické obtíže jsou velice časté a pakliže jste žena, pravděpodobnost jejich vzniku je ještě mnohem vyšší. Když se k tomu pak připojí fyzická nadváha či obezita, genetické predispozice nebo sedavý životní styl, máte na problémy velmi slušně zaděláno. Naštěstí ale není všechno ztraceno. Existuje totiž několik způsobů, jak je možné vzniku křečových žil s úspěchem předcházet.
Hydratujte pokožku
Zvlhčení pokožky pomáhá předcházet vzniku přílišného tepla, sucha a svědění a tím předchází vzniku křečových žil. Použít můžete jakékoliv hydratační krémy a éterické oleje, jako je rozmarýn, cypřiš nebo heřmánek. Ty všechny mají protizánětlivé vlastnosti. Výborná je také aloe vera.
Choďte po špičkách
Chůze po špičkách stimuluje vaše svaly i krevní oběh, čímž pomáhá předcházet vzniku křečových žil. Každý den se pět minut procházejte po špičkách a vaše nohy vám poděkují.
Dopřejte si masáž
Masáž nohou je ideálním způsobem stimulace krevního oběhu a také zabraňuje zadržování tekutin v tkáních. Pro masáže používejte zvlhčovací krémy nebo oleje a provádějte je jemnými pohyby od chodidel až po rozkrok. Nejenže tím zmizí naběhlé křečové žíly, ale také to uvolní celé vaše tělo i mysl.
Noste vhodnou obuv
Pakliže trávíte spoustu času na nohou, správná a pohodlná obuv je prakticky povinností. Příliš plochá podrážka, ale také příliš vysoké podpatky vaše nohy příliš namáhají a neposkytují jim dostatečnou oporu. Proto si pořiďte boty s podpatky kolem 2 až 3 cm nebo ploché boty s podrážkou, která vašemu tělu poskytne dostatečnou podporu.
Obrázky: Freepik