Řecká mytologie je neodmyslitelně spjata s kulturním základem těch nejstarších věd a umění, které provázely lidstvo od úsvitu historie. Astrologii nevyjímaje. Psychologové by hovořili o archetypech, což jsou obrazy a symboly, které mají všichni lidé zakódované ve své DNA a které se odrážejí ve všech lidských dílech a výtvorech. A tak lze na základě analogií odvodit přináležitost antických řeckých božstev k jednotlivým znamením. Který je ten váš?
Beran – Pallas Athena
Bohyně moudrosti a válečné strategie, ochránkyně spravedlnosti i umění. To je Pallas Athena, jejímiž atributy jsou brnění a kopí. Silná, autonomní a sebestředná. Stejně jako charakteristika znamení berana.
Athéna vyrůstala pouze s otcem Diem, a proto má jen omezené ženské vlastnosti. Naopak je nadána zvláštními mentálními schopnostmi, strategickou myslí a dynamikou. Nebála se vyzývat válečníky a byla statečná a vynalézavá.
Býk – Afrodita
Afrodita je patronkou znamení býka. Bohyně krásy, smyslnosti a jarní vegetace dokonale zapadá do období, které v roce přináleží pod nadvládu znamení býka. Afrodita byla krásná – a býk je znamením krásy a lásky k příjemnu. Je to znamení jasného nebe, ptačího zpěvu a lásky.
V období nadvlády býka stoupají šťávy do rostlin a hormony do lidského oběhu, všechno kvete a i malé děti se v této době tak nějak více radují ze života. Dítětem Afrodity je Eros, který je líný a hledající akci jen prostřednictvím lásky a estetické péče. To odpovídá těžkopádnému prvku býka. Nepotřebuje rychlost a impulzivitu, nepotřebuje flexibilitu. Ví, že se mu to líbí, a to mu stačí.
Blíženci – Hermes
Posel bohů Hermes se pohyboval mezi Olympem a Zemí, mezi duchovními otci a jejich pozemskými dětmi. Je spojovacím článkem duchovního a fyzického pole prostřednictvím znalostí a mentálního vnímání.
Hermes už jako dítě byl zvláštní, mazaný a neposedný. Svému bratru Apollonovi ukradl býky a aby nezanechal stopy, odhodil prý sandály, zabalil se do plenek jako novorozenec a vrátil se do své postýlky. Když pak Apollon jeho lest prokoukl, obdaroval ho Hermes na usmířenou jeho první lyrou vyrobenou z krunýře želvy.
Mazanost a neukázněnost v Hermově případě nejsou na škodu. V tomto případě ukazuje tyto vlastnosti jako hru a neškodný čin, nicméně vynalézavý, s mnoha znalostmi a plánovacími schopnostmi. Jeho hůl, caduceus, obtočená dvěma hady, je důkaz toho, že blíženci mohou získat znalosti, které doslova léčí.
Rak – Artemis
Dvojče slunečního boha Apollona je bohyní lovu a měsíce. Byla ochránkyní pocestných, mladých mužů a žen i lesní zvěře. Koncept ochrany zde odpovídá znamení Raka. Na druhou stranu, jakožto bohyně měsíce, má trojí podobu: Měsíc jako světlo noční oblohy, Artemis, uklidňující bohyně přírody a jako Hekaté, temná bohyně pomsty.
Artemis byla pokládána za bohyni přírody a zemědělství, zrání stromů a plodin, což je ekvivalent raka jakožto poskytovatele jídla a péče o děti a rodinu obecně.
Lev – Apollo
Bůh Apollo je jako jasné sluneční světlo, Kristus, božské světlo ve svém projevu. Bůh hudby, poezie, radosti, života a harmonie v přírodě. Lev symbolizuje krále. Který jiný archetyp by se k němu tedy mohl hodit lépe! Lev projevuje neutuchající oheň stvoření.
Panna – Demeter
Patronka pěstování a sklizně a také čistoty je v astrologii spojena se znamením Panny. Říká se, že Deméter byla planeta, která byla zničena a původně byla vládcem souhvězdí panny. Tato planeta možná obíhala slunce tam, kde se dnes nachází pás asteroidů.
Deméter byla matkou antických řek, závisela na ní plodnost Země, a tedy pěstování a sklizeň. Její dceru Persefoné unesl do podsvětí sám bůh Hádés, který si ji vzal za manželku. Proto se Demeter rozhodla opustit zemi a sestoupit do podsvětí, aby svou dceru zachránila. Cestou podle pověsti učila krále Elusínů Triptolema pěstovat pšenici, luštěniny a zeleninu. Pěstování vyžaduje výživu, ale také práci a trpělivost. Což jsou charakteristické rysy panny.
Váhy – Héra
Bohyně manželka, krásná, majestátní a skromná, která i přes nevěry svého manžela Dia nikdy neopustila svůj trůn v manželském domě. Přesto ale měla své žárlivé výbuchy, což ale rovněž přesně odpovídá znamení vah, které je znamení kontroverze a právních nároků.
Štír – Mars
Mars je mužný bůh války s hezkou tváří, živým vzhledem a pronikavým a silným tělem. Jeho povaha je ale často krutá a řevnivá. Přináší sváry, smrt a zkázu. Ze smrti se ale rodí nový život. Stejně tak štír je znamení smrti, po níž následuje znovuzrození. Je to znamení sexuality, mužského impulsu a aktu lásky. Je to znamení početí. Má tendenci hledat do hloubky, chce se dostat ke kořenům problémů a dosahovat svých cílů.
Střelec – Zeus
Otec bohů i lidí. Nejvyšší Bůh, který zvítězil nad mocnými titány a zmocnil se trůnu na Olympu. Jeho palác měl být celý ze zlata. Nebeská nádhera Dia odpovídá ohnivému znamení střelce, kterému dává nadřazenost a duchovnost. Mladý bůh Zeus byl spravedlivý a moudrý, rozdával lidem zboží, ale i zlo. Planeta Jupiter je sice v zásadě dobrá, ale často se může stát stejně nebezpečnou, jako ostatní zlá božstva. Je považován za tvůrce deště a blesků, které ochlazují spálenou a suchou zemi. Byl také bohem spravedlnosti. Stejně jako střelec je znamením práva, morálky a filozofie a s Diem sdílí také koncept pohostinnosti.
Kozoroh – Hestia
Hestia, dcera titána Saturna, který byl spolu s ostatními sesazen bohem Diem. Hestia učila lidi stavět své domy tak, aby v jejich středu postavili oltář s posvátným ohněm, který bude neustále svítit. Stejně tak kozoroh je stabilním stavebním kamenem rodiny. Je to prestiž, s níž se Hestia starala o rodinu. Je to formální rituál, jsou to hodnoty. Posvátný plamen musel být uhašen, aby byla zachován tradice. I kozoroh považuje respekt za nezbytně nutný. Chrání nejenom rodinu, ale každého, kdo požádá o pomoc. Je arogantní jako ten, kdo z nejvyšší kanceláře podporuje své podřízené.
Vodnář – Héfaistos
Božský kovář Héfaistos byl nejenom řemeslníkem, ale také vědcem. Uměl slévat kovy a byl kreativní. Vyrobil zlatý trůn pro svou matku, kterou zaklel tak, že na trůnu uvízla. Zeus, aby situaci vyřešil, mu přislíbil za ženu Afroditu, nejkrásnější bohyni, která se tak provdala za ošklivého a zmrzačeného boha. Zatímco krásná bohyně neměla žádnou zvláštní duchovnost, zvenčí ošklivý bůh měl kreativního a vynalézavého ducha. Právě tak, jako má vodnář.
Ryby – Poseidón
Bůh moře měl paláce v hlubinách a hovoří se o něm jako o nepolapitelném, neurčitém, nejistém a nedefinovatelném. Stejně jako jeho království. Ryby všechny tyto prvky obsahují také. Stejně jako Poseidón, i ryby se jeví klidné a něžné jako vodní hladina, která chrání ve svém náručí pronásledované smrtelníky, zatímco když zuří, vyvolává bouře a zkázu.
Obrázky: Freepik