Doba přijímacích řízení na vysoké školy se blíží, což spoustu uchazečů vede k jediné otázce. Proč je někde nutné dělat přijímačky a jinde vás vezmou i bez nich? Jsou školy bez přijímaček horší, nebo naopak lehčí?
Přijímací zkoušky na střední školy jsou jednotné, tedy aspoň co se týká těch státních. Soukromé školy si mohou nastavit přijímací řízení podle sebe. U vysokých škol je situace úplně jiná. Každá škola si stanovuje svá kritéria, někde se budete muset na přijímačky nadrtit desítky knížek, jinde vám bude stačit logické uvažování, případně existují vysoké školy bez přijímaček.
VŠ bez přijímaček nejsou záchranou pro ty, co se nikam jinam nedostanou
„VŠ bez přijímaček, paráda, tam mě určitě vezmou, tak si sem dám záložní přihlášku.“
Ano, tohle spousta uchazečů dělá. V drtivé většině případů se však dostanou tam, kam chtěli, a na svou záložní školu nejdou. Na vysokých školách bez přijímaček nekončí pouze hloupí studenti, již se nikam jinam nedostali. Často je tomu právě naopak.
Absence přijímaček jako známka dobrého přístupu ke studentům
„Tahle škola nemá přijímačky, určitě berou každého, protože mají málo studentů.“
Ne. Příkladem je vysoká škola Praha zaměřená na cestování, letectví, vzdělávání pilotů. Uchazečů má dost, přijímací zkoušky nepořádá proto, že se snaží vycházet studentům vstříc. Budoucí vysokoškoláci mají co dělat s maturitou, proč je stresovat ještě přijímačkami? Na vysoké škole si užijí testů a písemek ještě dost.
Bez přijímaček se dostanete i na zajímavé obory
Zmiňovaná VŠO Praha je také příkladem toho, že bez přijímaček nemusíte chodit pouze na obory, které na vás zbudou. VŠO nabízí několik studijních programů, které by se daly bezpochyby zařadit mezi zajímavé obory vysokých škol. Co takhle vystudovat drony, nebo se vzdělávat v moderním oboru s názvem DIGI?
Přestaňte se na vysoké školy bez přijímaček dívat skrz prsty. Mnohdy jsou kvalitnější než ty, které si potrpí na formalitách. Stejně pak po přijímačkách vezmou všechny uchazeče.