Rakovina prostaty patří k nejčastějším rakovinám vůbec. A tak není divu, že je předmětem zájmu vědeckého světa. Studie imunoterapie „Miracle“ se zaměřuje na bílkoviny, které by mohli být klíčem k léčbě rakoviny prostaty i jiných druhů nádorů. Celý zázrak spočívá v uvolnění bílých krvinek, které jsou známé jako bojovníci s různými infekcemi. No a bílé krvinky mohou také ve velkém zaútočit na nádor.
Imunoterapeutické léky
V současné době podléhají imunoterapeutické léky klinickým studiím. Právě jejich výsledky mohou být podkladem pro jejich rozšíření a možný průlom v léčbě rakoviny prostaty. Léčba by byla založena na tom, že by došlo k rozpoutání tvorby bílých krvinek, jejichž hlavním úkolem je zabít rakovinu a zaútočit na nádor. A mnozí vědci tuší dosud nevídané výsledky. Právě imunoterapie se totiž ukázala být účinná již vůči jiným druhům rakoviny. Dosud však nebyla zkoumána na rakovinu prostaty.
Proteiny velí do boje
Vědci z Institutu pro výzkum rakoviny (ICR) a Royal Marsden Hospital v Londýně zveřejnili, že v současné době už znají odpovědný protein. Má název CD38. O co vlastně jde? Vznik a růst rakoviny prostaty můžeme popsat jako to, že rakovina ovládne B-buňky, což jsou bílé krvinky. Modifikuje je, takže vytvoří CD38. Poté rakovina zbavuje ostatní bílé krvinky energie, a ty pak nejsou schopny útočit na nádor, protože jsou příliš slabé.
Zbavit se CD38
Proto je tak důležité vyvinout lék, který bude útočit přímo na BD38, což uvolní sílu imunitního systému s rakovinnými buňkami bojovat. To, co je velmi zajímavé, je to, že tento lék už existuje. Jen je zapotřebí jej nadále zkoušet a odhalovat případná nebezpečí. Proto probíhají studie. Jedna taková studie již proběhla na 24 mužích, kteří se léčili s již pokročilým stádiem rakoviny prostaty. Byl jim poskytnut lék isatuximab, který je imunoterapeutickým lékem. Obvykle se používá k léčbě rakoviny krve. Došlo k velmi slibnému zjištění: imunoterapie obnovila energii buněk, které rakovinu zabíjejí.
Freepik
Boj proti rakovině
Jedním z důvodů, proč je rakovina natolik nebezpečná, je ten, že rakovina brání imunitním buňkám těla, aby se bránily. A když nedochází k imunitní odpovědi na nádorové buňky, pak se rakovinné buňky mohou zcela nerušeně vyvíjet. Jestliže ale existuje lék, který obnoví sílu obraných buněk (bílých krvinek), pak to znamená, že to tato zakeřná nemoc nebude mít jednoduché. Jedna z provedených studií zkoumala množství proteinu CD38 na vzorcích od více než 200 mužů. Ukázalo se, že u mužů, kteří měli vysoké množství tohoto proteinu, docházelo k mnohem rychlejšímu růstu rakoviny. A v příštích 10 až 15 letech měli dvakrát větší pravděpodobnost úmrtí.
Kdy začne léčba?
V současné době bohužel ještě není jisté, kdy se léčba začne používat běžně.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Dailymail.co.uk