Dudlíky jsou už celou řadu let neodmyslitelnou potřebou pro nejmenší děti. Některé bez něho vůbec nedokážou být a vztah k němu lze bez nadsázky označit za závislost. V posledních letech se ale proti kousku gumy stimulující sací reflex miminka objevuje množství rozporuplných reakcí a pochybností. Dokonce se objevují hlasy, které tvrdí, že dudlíky dětem vyloženě škodí. Přinášíme vám seznam jejich nejsilnějších argumentů.
Ušní záněty
Podle jedné studie Americké pediatrické akademie mají děti, které nepoužívají dudlíky až o 33 procent méně ušních infekcí oproti těm, které dudlík neodloží ani na chvilku. Proto se doporučuje použití dudlíku jen krátkodobě, přes noc jen občas a rozhodně se vyhnout závislosti na dudlících po celý den.
Mluvení
Některé dudlíky způsobují vývojové vady v ústech což ovlivňuje, jak brzy se dítě začne pokoušet o používání řeči. Kromě toho deformace jazyka a zubů způsobuje horší výslovnost. Pakliže dítě navíc nosí dítě po celý den, přirozeně nemá ani touhu hovořit.
Kvasinkové infekce
Výskyt kvasinkových infekcí v ústech je jedním z nejznámějších důvodů pro omezení dudlíků u dětí. To způsobuje dlouhodobé sání a hromadění bakterií, které se v ústech začnou množit a vytvářet typický bílý povlak. Ten pak ovlivňuje trávicí systém a způsobuje zažívací potíže, jako je zácpa, průjem nebo bolesti břicha.
Deformace zubů
Zubní lékaři použití dudlíku vůbec nedoporučují, protože může způsobit deformace zubů. Čelisti dětí jsou velmi slabé a neustálý pohyb může v budoucnu způsobovat špatný skus. Když děti tráví celý den sáním dudlíku, horní čelist má tendenci vybočovat ven. Naštěstí se nejedná o nevratné poškození, ale je lepší mu raději předcházet.
Potíže při kojení
Používání dudlíku se nedoporučuje u dětí mladší tří měsíců, protože se mohou naučit sát jenom gumové savičky. To je může mást při pokusech sání bradavky, kdy dítě jednoduše nebude vědět, jak na to. V krajním případě se může stát, že dítě bude bradavku úplně odmítat, protože pití mléka z lahvičky je pro něj jednodušší.
Obrázky: Pixabay