Obecně se autisté odlišují smyslovým vnímáním a reakcemi na určité podněty. Na včasné diagnóze záleží, protože správná léčba je důležitá pro rozvoj jejich potenciálu, tím spíše v dětském věku. Co by měli rodiče sledovat a jaké jsou příznaky autismu, které by neměli přehlížet?
Autismus a příznaky
Projevy autismu byly známé už na přelomu 20. století, kdy švýcarský psychiatr Paul Eugen Bleuler dal vzniknout samotné diagnóze autismus, přičemž název vychází z řečtiny a znamená „sám, já“. Poruchy autistického spektra (PAS) totiž specifikují obtížnou komunikaci i chování daných jedinců, kteří nedokáží komunikovat s ostatními, řešit s nimi problémy, ale mají potíže s mluvou nebo učením. Pro stanovení diagnózy neexistuje jednoduchý test z krve a nelze toto onemocnění diagnostikovat jinak než v souvislosti s chováním dítěte a jeho vývoje, přičemž závažnost příznaků se liší. Právě rodiče jsou těmi, kdo by měli rozpoznat nesrovnalosti co nejdříve. Na co by se měli především zaměřit?
Potíže s verbální komunikací
Rodiče by měli sledovat vývoj svých dětí, při potížích s verbální komunikací vyhledat včas odborníka. U řeči je několik klíčových milníků, které by děti měly zvládat. Pro dítě okolo 1 roku je typické, že rozumí základním pokynům a opakuje krátká slova. Ve 2 letech by mělo tvořit krátké věty a postupně si rozšiřovat slovní zásobu. Ve 3 letech lze očekávat, že dítě bude mluvit ve větách a bude zvídavé a ptát se proč. V případě, že dítě nereaguje a nikterak se nevyjadřuje ani krátkými slovy, je vhodné navštívit odborníka.
Vzájemnost a oční kontakt
Zdravé děti dávají ostatním najevo svou přítomnost úsměvem, ale také objetím. Už děti v 6 měsících se smějí nebo projevují radost při oblíbených činnostech. Starší děti by měly také napodobovat zvuky nebo mimiku, důležitý je oční kontakt. Pro lidi s PAS je oční kontakt velmi obtížný, nedokáží ani v dospělosti interpretovat výrazy ostatních, což vyvolává konflikty. U dětí s PAS se může zdát, že větší zájem, než o lidi, mají o konkrétní věci, což platí i pro rodiče. Nezaměří se na vlastní mámu nebo tátu, ale na barevnou kostku nebo kelímek. Z toho důvodu se při diagnostice využívá jednoduchý oční test.
Freepik
Ztráta sociálních dovedností
V případě traumatu nebo nemoci není zvláštní u dětí regrese, kdy přestanou na určitou dobu mluvit nebo ztratí jinou ze sociálních dovedností. U dětí s PAS je tento jev ale velmi častý, v případě, že ztráta řeči nebo jiných dovedností trvá delší dobu, měli by rodiče vzít dítě k odborníkovi, který posoudí závažnost daného stavu. Podle studie zveřejněné v časopise Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics dochází k regresi u 20 % dětí s autismem.
Opakované chování
Neustálé mávání rukama? Houpání nebo skákání, případě aranžování a přeskupování předmětů podle určitého schématu? Neustálé opakování stejných slov nebo frází? I to by mělo přimět rodiče k prohlédnutí dítěte odborníkem, aby se potvrdila případná diagnóza PAS.
Freepik
Rutina
S hračkami si dítě nehraje, ale celé hodiny je řadí a třídí podle barev nebo velikosti? V tom případě by měli rodiče zpozornět. Taktéž děti s PAS bývají fixovány na kola a rutinní pohyb, který jde podle dané tratě nebo rozvrhu. Může jít o vláčky nebo autodráhu s danou trasou, které dítě věnuje nepřiměřenou pozornost, přičemž jakákoli změna může vést k záchvatům abnormálního vzteku. U starších dětí se projevuje autismus rutinním a opakovaným chováním, křikem nebo kroucením rukou při plánované změně.
Posedlost
Fanatické zaměření na konkrétní činnost, odvětví nebo věc? I to je znepokojující fakt, který by měl rodiče s dítětem dovést do ordinace odborného lékaře. U dětí se jedná o posedlost konkrétní věcí nebo zájmovou činností, obdivuhodné jsou v pozdějším věku přesné a detailní znalosti v astronomii a matematice. V dospělosti často pracují s čísly nebo daty.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com