Onemocnění ledvin možná na první pohled ani nepoznáte. Je totiž často diagnostikováno až v pozdním stádiu, kdy už je spousta léčebných procesů méně účinných. Může se jednat o únavu až po poruchu močení a tyto příznaky mohou ohlašovat selhání ledvin, což je chronické onemocnění, které trápí určitou část populace.
Pokud budete znát příznaky problému, můžete nemoc zachytit včas
Ledviny jsou životně důležité orgány, které plní několik funkcí:
- Filtrují krev
- Dostávají toxiny a odpady z těla
- Produkují hormony, které jsou důležité při regulaci dalších funkcí těla
- Regulují koncentraci minerálů v těle
Co je to vlastně selhání ledvin? Je to postupný pokles funkce ledvin, který je způsobený ničením nefronů, které ledviny tvoří. Orgány nemohou filtrovat krev nebo vylučovat určité hormony, což vede k vážné nerovnováze v těle.
Onemocnění se objevuje postupně, pomalu a velmi často na sobě nebudete pozorovat žádné příznaky. To všechno ztěžuje včasnou diagnózu, proto je většina případů selhání ledvin rozpoznána až v pozdní fázi. Rozlišujeme dva typy – chronické selhání ledvin a akutní selhání. K akutnímu dochází náhle a může být způsobeno dehydratací nebo závažnými infekcemi.
Příznaky onemocnění ledvin mohou být vážné
Vysoký krevní tlak nebo cukrovka mohou za to, že vaše ledviny onemocní. Mezi další rizikové faktory patří například abnormality močových cest, autoimunitní onemocnění jako je lupus nebo pyelonefritida.
Selhání ledvin je onemocnění, které se rozvíjí pomalu, a příznaky nemusíte vůbec zachytit. Objevují se postupně a nemusíte si je dát do spojitosti s ledvinami. Některé příznaky ale mohou být alarmující a je nezbytné navštívit lékaře.
Jedním z hlavním příznaků selhání ledvin je dlouhotrvající únava, které se nemůžete zbavit. Je to proto, že ledviny jsou hlavní zdrojem hormonu, který se podílí na tvorbě červených krvinek v kostní dřeni. Výsledkem může být anémie, která je doprovázena únavou. Dalším příznakem jsou poruchy močení. Nemusí se hned jednat o selhání ledvin, poruchy močení mohou ohlašovat ještě jiná onemocnění. Lidé mohou cítit potřebu častého močení, hlavně v noci. V některých případech můžete v moči najít krev.
Vnímejte své tělo, pozor si dejte na bolesti zad nebo otoky nohou či kotníků
Bolest v dolní části zad nebo na boku mohou být nenápadné příznaky selhání ledvin. Bolest většinou začíná na jedné straně a šíří se na druhou. Otoky nohou, kotníků nebo obličeje jsou příznaky, které by se rozhodně neměly brát na lehkou váhu. Když ledviny nefungují dobře, nemohou filtrovat krev a ta má tendence se hromadit v těle a tím způsobit otoky v různých částech těla.
Při selhání ledvin vás může svědit pokožka. Je to způsobeno vysokou hladinou fosforu v krvi. Fosfor se váže na vápník a oba dva tvoří krystaly, které způsobují svědění. Existují také další varovné příznaky, které byste neměli přehlédnout, jako je ztráta chuti k jídlu, nevolnost nebo zvracení, kovová chuť v ústech, dušnost, křeče nebo nadměrná žízeň.
Rozvoj chronického onemocnění ledvin můžete omezit také změnou životního stylu, pravidelnou kontrolou krevního tlaku a hladiny krevního cukru, jezte zdravě a zaměřte se na potraviny s nižším obsahem bílkovin a soli, pokud máte nadváhu, zhubněte pár kilogramů, přestaňte kouřit a omezte konzumaci alkoholu. Zkuste začít se sportem alespoň třikrát týdně po dobu 30 minut.
Při akutním selhání ledvin musí na určitou dobu lidé podstoupit léčbu dialýzou, než se jejich ledviny dostatečně zotaví. Akutní onemocnění je tak dočasné, ale není tomu tak ve všech případech. Může být způsobeno nejen infekcí, ale také zraněním, otravou nebo jinými zdravotními komplikacemi.
Obrázky: Freepik, Zdroj: Medicalnewstoday.com