Strašák roztroušená skleróza. Rizikové faktory vzniku rozvoji onemocnění

Roztroušená skleróza je chronické autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému, které postihuje ženy dvakrát až třikrát častěji než muže. U tohoto autoimunitního onemocnění se makrofágy a T-lymfocyty hrnou do určitých oblastí mozku nebo míchy a vytvářejí zánět, který vede k destrukci neuronů. Symptomy roztroušené sklerózy se mohou lišit člověk od člověka, záleží i na zvolené léčbě, životním stylu a dalších faktorech.

Kouření

U kuřáků a bývalých kuřáků je podstatně vyšší pravděpodobnost, že se u nich rozvine skleróza než u těch, kteří nikdy nekouřili. Čím více kouříte, tím větší je riziko.

Věk

Roztroušená skleróza se může objevit v jakémkoli věku, ale nejčastěji propuká v produktivním věku, tedy mezi 20 a 50 lety. Právě proto je toto onemocnění tak zákeřné. Nepostihuje jen ty, kdo už jsou na sklonku života, ale často zasáhne do života mladých rodin.

Nízké hladiny vitaminu D

Tělo získává vitamin D především tak, že je naše pokožka vystavena slunečnímu záření. Lidé, kteří žijí blíže k pólům Země, mají větší pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění než ti, kteří žijí v zemích poblíž rovníku. Obecně platí, že trávit čas venku a na slunci je zdravé – dělejte to tedy co nejčastěji, a to i v zimním období, kdy je slunce nedostatek. V našich zeměpisných šířkách se vyplatí doplňovat vitamín D i prostřednictvím doplňků stravy.

Další autoimunitní onemocnění

Pokud máte ještě jiné autoimunitní onemocnění, zvyšuje se i riziko vzniku roztroušené sklerózy. Odhaduje se, že u 6 z 1 000 pacientů se současně vyvinou alespoň dvě autoimunitní onemocnění.

Pohlaví

Výzkumy ukazují, že autoimunitní onemocnění jsou mnohem častější u žen než u mužů.

Genetika

U roztroušené sklerózy nejde o výhradně geneticky podmíněnou chorobu. Bylo objeveno několik genů, které přispívají k rozvoji roztroušené sklerózy. Pokud má rodič tuto nemoc, rozhodně to neznamená, že ji bude mít i dítě. Je však nutné jej podrobně sledovat a včas zachytit možné příznaky.

Obrázky: Freepik