Mozková příhoda se týká milionů lidí po celém světě. Každých sedmnáct minut mrtvice vypukne u jedné osoby a více než polovinu z nich to bude stát život. Krom toho každým rokem stojí případy cévní mozkové příhody miliony eur, nehledě na postižené osoby a jejich blízké. Málokdo většinou bývá na něco takového připraven. Smrtelným či závažným zdravotním důsledkům mrtvice však lze předejít tím, že rozpoznáme varovné signály, které vysílá tělo až dvacet čtyři hodin před mrtvicí.
Cévní mozková příhoda je souhrnné označení odumření tkáně v důsledku vadného zásobování mozku kyslíkem a mozkového krvácení. V obou případech dochází k přerušení dodávky okysličené krve do mozkových tkání prostřednictvím jemné sítě krevních cév v mozku, které většinou částečně či úplně ucpe krevní sraženina. Příznaky se často objevují náhle, ale mnozí postižení se následně shodují na tom, že obtíže pociťovali už den před mozkovou příhodou.
Vysoký krevní tlak
Vysoký tlak je hlavním rizikovým faktorem pro mozkovou mrtvicí i krvácení. Rychlejší proudění krve cévami může jemné vlásečnice v mozku poškodit a způsobit tak vylití krve do mozku. A to je ten nejhorší scénář, který vás může potkat. Proto s vysokým tlakem raději zajděte k lékaři a dodržujte zdravou životosprávu.
Ztuhlý krk a potíže s pohybem
Před vypuknutím mozkového krvácení postižené osoby pociťovaly ztuhlost svalů v oblasti krku a šíje. Pakliže je pro vás problém přitisknout si bradu na hruď a pokus o to vyvolá prudkou bolest hlavy, okamžitě kontaktujte lékaře.
Bolest a ztráta pohyblivosti nohou
Bolest nohy může být způsobena poškozením nervových oblastí řídících pohyb končetin. To vede nejen k bolesti, ale i k neschopnosti nohu ohnout či použít k chůzi.
Silná bolest hlavy
Tohle není běžná bolest hlavy, jak ji známe z každodenního života. Mluvíme o bolesti, jako by vám z mozku trčel zabodnutý šíp, a to bez jakékoliv zjevné příčiny. Pokud se vám tohle stane, na nic nečekejte a jeďte do nemocnice.
5. Ochrnutí části těla
Počáteční paralýza jedné poloviny těla bývá četným varovným signálem mrtvice. Často se stává, že k mrtvici dochází během spánku, paralýza se však často projevuje už předtím. Ochrnutí jedné poloviny těla, necitlivost nohou či rukou nebo ztráta schopnosti mluvit či porozumět řeči je důvod k okamžitému volání sanitky.
Obrázky: Getty Images