Teorie barev: Jakou mají barvy funkci a jak nás ovlivňují

Všichni jsme si vědomi toho, že barvy v nás mohou vyvolat určité emoce. Některé nás uklidňují, jiné podněcují k hovoru, některé nás rozčilují a podobně. Barvy náš život jednoduše ovlivňují v mnoha ohledech. Jako první se o průzkum barev začal zajímat německý básník, umělec a politik Johann Wolfgang von Goethe. Právě ten v roce 1810 publikoval svou knihu Teorie barev. Právě v ní se zaměřuje na to, jakou mají barvy funkci a jak ovlivňují naši psychiku.

Význam barev

Další částí Teorie barev je to, jak barvy ovlivňují lidské emoce, lidskou psychiku. Tato tvrzení nejsou podložena vědeckým zkoumáním, pouze Goetheho intuitivním vnímáním barev. Toto vnímání je z velké části ovlivněno pověrami. V případě některých barev byly poznatky souhlasné se současným zkoumáním. Pokud byste nechtěli věřit této práci z hlediska vědeckého, můžete se zaměřit na nádherný jazyk, jaký v něm Goethe používá.

Žlutá

Tato barva je nejblíže světlu. Jakýkoli odraz od bílých povrchů nebo jakékoli malé světlo se projevuje právě touto barvou. V hranolových experimentech se rozprostírá sama a široce ve světelném prostoru, a zatímco dva póly zůstávají od sebe oddělené, než se smíchá s modrou a vytvoří zelenou, je možné vidět žlutou barvu v maximální čistotě a kráse. Žlutá je tedy barvou klidu, i když s jemně vzrušujícím charakterem.

Modrá

Vzhledem k tomu, že žlutá je barvou světla, u modré barvy existuje princip temnoty. Modrá barva má téměř nepopsatelný a zvláštní účinek. Pokud je ve své největší čistotě, je modrá stimulační barvou. Její vzhled je něco mezi rozporem, něco mezi vzrušením a klidem. Pokud sledujete oblohu a vzdálené hory, zdá se, že modrý povrch od nás odchází. Ale když sledujeme příjemný modrý objekt, který se k nám blíží, rádi o modré barvě uvažujeme.

  • Modrá barva vyvolává pocit chladu, připomíná nám stín
  • Místnosti vymalované modrou barvou vypadají větší, ale na druhou stranu studené a prázdné
  • Pokud se na svět díváte modře zbarveným sklem, vidíte ponurý a melancholický svět

Červená

Je obsažena ve všech barvách. V extrémech působí pocitem uspokojení. Je to nejdokonalejší odstín, který vyvolává dojem gravitace a důstojnosti, milosti a přitažlivosti.

Zelená

Žlutá a modrá jsou základními barvami. Jejich spojením vzniká zelená. Oko zažívá z této barvy zřetelně vděčný pocit. Pokud jsou dvě základní barvy smíchány v dokonalé rovnosti, takže ani jedna z nich nepřevládá, oko a mysl spočinou na výsledku tohoto spojení jako na jednoduché barvě.

Úvodní obrázek: Pixabay, Zdroj: Theatlantic.com