Není to tak neobvyklé, že lidé do ordinací lékařů přicházejí s opakujícím problémem – například s bolestí hlavy – a na magnetické rezonanci se odhalí, že mají úplně jiný a mnohem závažnější problém – mrtvici. Přitom ani nevěděli, že ji prodělali, ale jejich mozek vykazuje taková poškození, že je to nepochybné. Je vůbec možné dostat cévní mozkovou příhodu a nevědět to? Ano, a nejen že je to možné, ale je to i poměrně časté a může to mít dlouhodobé následky.
Jak vzniká mrtvice?
Mrtvice nastane, když je přerušen přívod kyslíku do části mozku. Nejběžnější příčinou ucpání bývá obvykle krevní sraženina. Pokud však praskne oslabená céva, může to narušit průtok krve a vést ke smrti mozkových buněk a ztrátě jejich funkce. Mezi běžné příznaky patří pokles části obličeje a slabost paží. Rychlá léčba může pomoci snížit riziko poškození mozku souvisejícího s cévní mozkovou příhodou, takže je nezbytné včas reagovat a rozpoznat příznaky.
Je těžké je odhalit
Některé mrtvice však vůbec nezpůsobují žádné příznaky nebo jsou jen velmi nenápadné. Účinky těchto tichých mozkových příhod, které se lékařsky označují jako tiché mozkové infarkty, se přesto mohou sčítat, způsobit trvalé poškození mozku a narušit vaši paměť. Tiché mozkové příhody také zvyšují riziko vzniku velké mrtvice.
Tiché mrtvice jsou mnohem častější než mrtvice, které provázejí příznaky. Tyto mrtvice mají tendenci se opakují a podle statistik měl takovou mrtvici alespoň jedenkrát každý člověk nad 80 let.
Během tiché mrtvice malá krevní sraženina blokuje průtok krve do malé oblasti vašeho mozku a tato malá oblast mozkové tkáně trvale odumírá. Tiché mrtvice se na magnetické rezonanci zobrazují jako bílé skvrny, přičemž skvrna je výsledkem zjizvené tkáně související s ucpáním drobných oblastí nebo krvácením.
Freepik
Poškození mozku se nemusí projevit
Zpočátku nemusí být poškození mozku nijak zvlášť patrné, ale s postupem času může dojít k rozvoji demence nebo jiných chorob souvisejících s mozkem a nervovou soustavou. Mozek prostě nefunguje tak dobře, jako tomu bylo dříve, a postupem času se jeho funkce ještě zhoršují.
I když obecně platí, že mrtvice nemá žádné konkrétní příznaky, mohou se objevit jemné signály našeho těla, které by nás měly upozornit, že něco není v pořádku. Může se objevit například necitlivost nebo nemotornost některé z paží, dále pak potíže s pohybem úst nebo nedostatečná schopnost rovnováhy.
Patříte k ohrožené skupině?
Tiché mrtvice jsou daleko častější u starších lidí. Častým spouštěčem může být například i malý operativní zásah, který bývá ve vyšším věku poměrně častý a běžný. U těchto lidí se pak častěji projevuje také související pokles kognitivních schopností, paměťových funkcí nebo smyslového vnímání.
Freepik
Následná léčba
Pokud je u vás tichá mrtvice odhalena, není třeba panikařit. Jestliže se pacient s mozkovou mrtvicí dostane do nemocnice včas, nemusí dojít k žádným trvalým a nevratným poškozením. Bohužel je však pravdou, že takové případy nejsou zrovna časté. Je to proto, že většina lidí podceňuje prevenci a také není dostatečně bdělá a opatrná. I přesto ale není nevyhnutelné, že budou poškození skutečně závažná.
Poškození sice již nelze napravit, ale účinná rehabilitační terapie může mnohé potíže zmírnit. Pokud jste měli tichou mrtvici, je důležité podniknout kroky k zabránění budoucím mrtvicím jakéhokoli typu, ať už tichým nebo jiným. To zahrnuje mimo jiné také to, že byste měli přestat kouřit a dostat pod kontrolu hladinu cukru v krvi, vysoký cholesterol a vysoký krevní tlak vhodnou dietou, cvičením a léky, pokud je to nutné.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Thehealthy.com