Málokdo by tušil, že ulcerózní kolitida může jít ruku v ruce rovněž s poruchami duševního zdraví. Nejčastěji se toto onemocnění totiž projevuje úbytkem hmotnosti, bolestí konečníku, tvorbou vřídků na střevní sliznici, bolestivostí kloubů anebo dokonce zdravotními problémy souvisejícími s játry a ledvinami.
Co je to ulcerózní kolitida?
Nejprve si řekněme něco málo o nemoci zvané ulcerózní kolitida (někdy také známé jako idiopatická proktokolitida). Jedná se v podstatě o autoimunitní onemocnění, které postihuje trávicí trakt. Dotyčný se musí léčit se zánětem střev, ve kterých se mohou tvořit i vřídky. Postižen je zpravidla konečník a také část tlustého střeva. Nejčastěji se jedná o tzv. levostrannou kolitidu (diagnostikovaná je až v 45 % případů).
Výskyt nemoci ve společnosti
Obecně se dá říct, že nemocných s nově diagnostikovanou ulcerózní kolitidou přibývá (především ve vyspělých státech). V Česku jejich počet stoupá zhruba o 3 procenta meziročně. Častěji onemocní touto chronickou autoimunitní nemocí ženy mezi 20 až 40 rokem života a také ti, kteří nežijí příliš zdravě. Jsou však zaznamenány případy rozvoje kolitidy i v ranném dětském věku.
Projevy a léčba
Nemocný s ulcerózní kolitidou může pociťovat nevolnosti anebo bolesti břicha. Vyskytnout se může i zvýšená teplota či horečka, průjem, krvácení z konečníku a nechutenství. V jistých případech může dojít i k zánětům rohovky oka a k tvorbě aftů či vyrážek. Léčba probíhá nejčastěji pomocí kortikosteroidů, protizánětlivých léků, prostřednictvím biologické léčby a dodržovat by se měla rovněž dietní opatření.
Duševní problémy v souvislosti s kolitidou
Je zřejmé, že každá vážná nemoc má určitý dopad i na duševní zdraví dotyčného. Tedy i nemocní s ulcerózní kolitidou mohou prožívat úzkostné až depresivní stavy. Při lékařských vyšetřeních ale málokterý pacient sdělí své pravé vnitřní pocity. Proto se v tomto smyslu o poruchách duševního zdraví tolik nemluví.
Freepik
Duševní potíže v souvislosti s ulcerózní kolitidou
Život s vážným chronickým onemocněním je deprimující sám o sobě. Proto nemocní mohou pociťovat zoufalství, smutek a někdy i beznaděj. Často se mohou uzavřít do sebe a izolovat se před okolním světem. U pacientů s touto nemocí panují obavy ze ztrapnění se na veřejnosti kvůli samovolně odcházejícím plynům z konečníku, z nečekaného průjmu anebo bolestí. To vše může vyvolat úzkost a v konečné fázi i depresi.
I moderní léky nepřispějí k duševní pohodě
Negativní vliv na duševní zdraví mohou mít i kortikosteroidy, které zpravidla nemocný s ulcerózní kolitidou užívá na základě předpisu svého lékaře. Tyto léky mají celé spektrum nežádoucích účinků, mezi které patří i rozvoj či zintenzivnění úzkostí.
Freepik
Jak poznat, že je dotyčný ohrožený duševní poruchou
Pozorujte následující příznaky, které mohou naznačovat počínající psychické potíže:
- Náhlé panické stavy a pocity strachu
- Dlouhotrvající úzkostné pocity a duševní nevyrovnanost (trvající déle než 6 měsíců)
- Pocit nepohodlí a obavy ve větší společnosti lidí
- Opakující se zlé sny o traumatických událostech
- Vyhýbání se diskusi o nepříjemných tématech
- Pocity beznaděje a nezájem o okolní svět i každodenní činnosti
Pakliže se u vás objeví některé z těchto příznaků, je vhodné stav prokonzultovat s ošetřujícím lékařem, který navrhne další postup. Někteří lidé dokonce mohou vyžadovat terapii s psychologem či psychiatrem. Rozhodně není správné stydět se za své obtíže. Naopak byste je měli okolí sdělit a snažit se je vyřešit nejlepší možnou cestou.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Everyday Health