Čtvrtého května přivedla 25letá Halima Cisse z Mali na svět devaterčata. Děti se narodily v 30. týdnu těhotenství a všechny jsou v pořádku. Přestože podle ultrazvuku mladá maminka očekávala pouze sedm děti, nakonec porodila neuvěřitelných 5 děvčátek a 4 chlapečky.
Náročná cesta k porodu
Těhotenství 25leté Halimy Cisse z Timbuktu bylo ostře sledováno místní lékařskou obcí prakticky od začátku. Přibližně od pátého měsíce již byla hospitalizována a pod stálým dohledem, který měl zajistit pro očekávaná (v té době ještě) sedmerčata co největší naději na přežití. Halima nejdříve strávila 2 týdny v malijské nemocnici v Bamaku a poté byla letecky dopravena do specializovaného porodnického centra v marocké Cassablance, kde strávila ještě dalších 5 týdnů před plánovaným císařským řezem.
Porod s překvapením
Po 5 týdnech, když byla Halima ve 30. týdnu těhotenství, rozhodli lékaři o provedení císařského řezu. Celý porod byl do detailu naplánován a byl při něm přítomen tým odborných lékařů i personálu, jež byli připraveni novorozeňata ihned ošetřit. Jak se během prováděného císařského řezu ukázalo, Halima nečekala sedmerčata, ale devaterčata, což situaci mírně zkomplikovalo, ale profesionální personál si s nimi výborně poradil i tak. Většina dětí byla intubována a nyní jsou v inkubátorech, kde stráví ještě nějakou dobu. Podle lékařů by při narození v 25. týdnu neměly všechny děti tak vysokou šanci, že skutečně přežijí, díky prodloužení těhotenství ovšem dosáhly dostatečného vývoje, díky němuž mají velice dobré vyhlídky.
Úspěšný porod díky zásahu úřadů
Před přijetím do marocké porodnice dávali lékaři malijské nemocnice v Bamaku všem dětem pouze malou naději na přežití (u každého z plodů se pohybovala jen kolem 50 %) zejména kvůli chudobě, která na Mali vládne. Převoz do oblasti s lepším vybavením i lékařským zázemím tak byl pro zdraví matky i dětí nezbytný. S matkou odletěli do Maroka také její ošetřující lékaři, na rozdíl od jejího manžela, který zůstal doma v Timbuktu s jejich starší dcerou. Nyní matka i s novorozenci stráví ve specializovaném centru ještě několik týdnů, než se budou moci znovu shledat s otcem a sestrou jako jedna veliká rodina. Již v době, kdy se očekávalo pouze narození sedmerčat, bylo Halimino těhotenství medializováno a stalo se národním zájmem. Úspěšný porod, na jehož konci je nakonec devět živých dětí, byl pro všechny senzací.
Freepik
Mnohočetná těhotenství a jejich příčiny
Přirozené mnohočetné těhotenství je samo o sobě výjimečné a počet dětí takto zplozených či narozených obvykle dosahuje maximálního počtu 4-5. U vícečetných těhotenství je obvykle příčinou umělé oplodnění, při němž dochází k implantaci více oplodněných vajíček, aby se zvýšila šance na jejich dozrání v plod. V některých případech se ovšem tato vajíčka mohou dále rozdělit na dva nebo více plodů. Zda je toto ovšem případ Halimy nikdo přesně neví.
Mnohočetná těhotenství ve světě
Ta je zatím pouze třetím případem ženy na světě, která devaterčata čekala, přestože skutečná hranice počtu dětí, které je možné během jednoho těhotenství donosit je prakticky neomezený. Takto početná těhotenství mají ovšem velký vliv především na zdraví matky a jsou tak výrazně riziková.
Freepik
Rizika mnohočetných těhotenství
Vícečetná těhotenství jsou vždy více riziková, jak pro matku, tak pro plody, jelikož jsou vyživovány prakticky stejným procesem, jako plod jeden. Zároveň se zvyšuje nebezpečí anemie, preeklampsie nebo těhotenské cukrovky, které mohou vést k předčasnému porodu. Již u dvojčat je z důvodu zátěže organismu těhotné mnohem větší riziko předčasného porodu. Plody ještě nemusejí být dostatečně vyvinuté a snižuje se tak nejen jejich naděje na přežití, ale existuje zde mnohem vyšší šance rozvoje nemocí či poruch způsobených nezralou imunitou. S narůstajícím počtem plodů se tato rizika zvyšují geometricky.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Dailymail.co.uk