Riziko expozice koronaviru v letadlech je velmi nízké. To odhalila studie amerického ministerstva obrany zveřejněná ve čtvrtek 15. října 2020. A je to pozitivní znamení pro letecký průmysl, který se snaží vzpamatovat z ničivého dopadu pandemie na cestování. Když má cestující roušku na obličeji, podle studie se v zóně kolem hlavy člověka nachází pouze 0,003 % infekčních vzduchových částic, i když jsou všechna sedadla obsazena.
Test předpokládal, že v letadle byla infikována pouze jedna osoba, a nasimulovala následky pohybu cestujících po kabině letadla. Studie provedení na letadlech Boeing 77 a 767 společnosti United Airlines ukázala, že masky a štíty pomáhají minimalizovat vystavení infekcím, když někdo kašle, a to i na sousedních sedadlech. To znamená, že cestování letadlem jako takové není pro cestující velkým rizikem. Proč?
- Z kabiny letadla je odfiltrována asi 99,99 % částic během šesti minut díky rychlé cirkulaci vzduchu, ventilaci vzduchu směrem dolů a filtračním systémům letadla
- Bez ohledu na to, že přímo vedle vás sedí nakažená osoba, téměř veškerý vzduch je neustále filtrován a rouška vás ochrání před přímým vystavením nákazy
Skvělé výsledky
„Výsledky této studie dokazují, že vaše šance na vystavení Covid-19 v letadle United Airlines téměř neexistují, i když je let plný,“ uvedl šéf spotřebitelských služeb letecké společnosti Toby Enqvist. Studie odhaduje, že pro získání infekční dávky by cestující musel letět 54 hodin letadlem s nakaženou osobou.
Dlouhodobý průzkum
Výsledky rozhodně nejsou postavené na malém množství údajů. Průzkum trval šest měsíců a zahrnoval 300 testů během 38 hodin letu a 45 hodin pozemního testování. Test byl proveden uvolněním částic o stejné velikosti, jako má nový typ koronaviru v kabině v jedné sekci letadla, každý se 42 senzory představujícími další cestující, kteří by mohli přijít do styku s částicemi. Každý test uvolnil 180 milionů částic, který souhlasí s tím, co vyprodukujete během kašle.
Obrázky: Freepik