Celosvětová krize kolem pandemie koronaviru zasáhla všechna odvětví obchodu. Platí to také pro investiční zlato. Investoři dnes kupují spíše zlaté mince nežli slitky. Proč tomu tak je?
Jaká je situace na trhu s cennými kovy v důsledku pandemie?
Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě slitků (cihel) nevyrábí. Na našem trhu proto hrají prim švýcarské rafinérie. K těm nejvýznamnějším se řadí Argor-Heraues, PAMP a Valcambi. Tím, že na nějakou dobu musely pozastavit výrobu a produkci zlatých slitků, vytvořil se na trhu jejich nedostatek. Lidé a podnikatelé, kteří hodlají vložit své peníze do zlata, tak vzali zavděk zlatými mincemi.
Nutno podotknout, že zlaté mince jsou stejně cenné jako slitky. Kromě toho mají i přidanou hodnotu, protože obsahují pěknou grafickou úpravu, díky níž jsou oblíbené mezi sběrateli. Investiční zlato je samo o sobě dobrou komoditou, neboť jeho cena je na trzích i v dobách krize stabilní, ba spíše stoupá.
Kde se dají sehnat populární zlaté mince v ČR?
V České republice se zlaté mince těší velké oblibě. V současné době jsou to hlavně zlaté mince Wiener Philharmoniker. Zakoupíte je kupříkladu v Obecním domě v Praze. „Největší zájem je o mince v originálním balení po 10ti nebo 20ti kusech. To je zapečetěné speciální fólií s hologramem. Klienti tak mají jistotu, že jejich mince jsou zbrusu nové, nedotčené,“ uvádí pan Palas, vedoucí prodejny. Obchod dále nabízí kupříkladu kanadské, australské či americké mince se specifickými vyraženými symboly a v nejvyšší možné kvalitě, tedy z 24 karátů.
Investice do zlatých mincí má svůj smysl. A v okamžiku, kdy je na trhu nedostatek zlatých slitků, význam mincí ještě roste. Jsou dostupné i z cenového hlediska, nejlevnější z nich se dají pořídit už za přibližně 5.000 Kč, což je dobré i pro drobné střadatele a sběratele. Cena zlata navíc ukazuje, že se na zlatých mincích dá do budoucna i vydělat.