Chůze je nejpřirozenější pohyb, který se člověku dostává a také nejoblíbenější fyzickou aktivitou lidí po celém světě. Není k ní potřeba výcviku ani žádného speciálního vybavení. Zamysleli jste se ale nad způsobem, kterým chodíte? Na rozdíl od laické veřejnosti vědci ano a přišli na souvislost mezi chůzí a kardiovaskulárními onemocněními, které jsou nejčastější příčinou úmrtí lidí v civilizovaném světě. Jak poznat podle chůze, že jimi trpíte?
Zaměřeno na styl chůze
Je nejběžnější a podle mnohých odborníků také nejprospěšnější fyzickou aktivitou, proto se výzkumný tým z Velké Británie zaměřil na 420 000 dospělých účastníků středního věku ve studii, ve které se zkoumal vliv stylu chůze na srdeční onemocnění. Během šesti let sledovali výzkumníci tempo chůze (pomalé, průměrné, svižné) a provedli se všemi účastníky cvičební test v laboratoři. Současně se hodnotila jejich fyzická úroveň, přičemž srdečním onemocněním na začátku výzkumu netrpěl nikdo z celé sledované skupiny.
Až dvakrát více srdečních chorob
Během šestiletého sledovaného období zemřelo 8 600 účastníků, přičemž srdeční onemocnění hrálo roli u 1 650 z nich. Podle zadaných údajů vědci zjistili, že ve skupině, která chodila pomalým tempem, a jejichž fyzická kondice byla nižší, byla až dvakrát větší pravděpodobnost, že zemře na srdeční selhání nebo onemocnění srdce. Dokonce i při započítání rizikových faktorů, jako jsou kouření, pití alkoholu nebo obezita.
Tempo chůze jako měřítko fyzické zdatnosti
Podle vědců si tak lidé sami mohou zhodnotit snadno svou fyzickou kondici, protože stačí posoudit tempo chůze. Navíc je snadné změnit návyky a snažit se o zrychlení chůze a zlepšení fyzické kondice. Určující může být konverzace nebo zpěv během chůze – čím bude fyzická kondice vyšší, tím lépe se vám bude během rychlé chůze mluvit nebo zpívat. Lepší kondice a rychlejší chůze vám pomohou chránit vaše srdce.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Thehealthy.com