Alzheimerova choroba je největším strašákem západního světa, počet lidí s tímto neurodegenerativním onemocněním v posledních letech stoupá závratným tempem. Toto onemocnění je navíc jednou z nejčastějších příčin úmrtí v rozvinutých zemích a účinný lék zatím neexistuje. Odborníci se nadto v souvislosti s explozí případů v posledních letech domnívají, že rozvoj této nemoci souvisí se stresem, životním stylem a nezdravým jídelníčkem. První příznaky se objevují i 20 let před samotným propuknutím choroby, je proto dobré se na ně zaměřit a včas vyhledat odbornou pomoc. Jaké to jsou?
Alzheimer nepřichází náhle
Zapomínání nebo zmatenost nepřicházejí zčistajasna, ale Alzheimerova choroba je postupné neurodegenerativní onemocnění, jemuž předchází doba 15-20 let, kdy již dochází ke změnám v mozku. Na co by se lidé měli u tohoto onemocnění nejvíce zaměřit?
Zapomínání
Nejviditelnější znak Alzheimerovy choroby, a pro okolí nemocného také jeden z nejhorších, je zapomínání a později celková ztráta paměti. Nejde jen o zapomenutí dat narození dětí, ale zpočátku může jít o nevzpomenutí na různá hesla nebo PIN kódy u platebních karet, počítačů nebo aplikací. Může jít samozřejmě o momentální zapomenutí, ale při častějších výpadcích paměti je nanejvýš vhodné se obrátit na odborníka. Může jít pouze o zvýšenou stresovou zátěž, ale to posoudí lékař.
Zmatenost
Plány, čísla nebo recepty? Lidé s rozvíjející se Alzheimerovou chorobou nejsou z ničeho nic schopni si vzpomenout na desítky let používaný recept nebo dělají chyby při banálních výpočtech. Může také dojít k dezorientaci při hledání cíle nebo cesty, případně dojde k náhlé ztrátě povědomí, kde se dané místo nachází nebo jaká cesta tam vede.
Potíže s každodenními povinnostmi
Lidé s Alzheimerovou chorobou postupně ztrácejí povědomí o pravidlech oblíbených her, ale také povinnostech v práci nebo doma. Na vině může být věk nebo stres, ale pacienti často přestávají ovládat do té doby běžně používané spotřebiče, jako jsou mikrovlnná trouba, televize nebo počítač.
Freepik
Potíže s výslovností a konverzováním
Postupně pacienti s Alzheimerovou chorobou přestávají komunikovat, nemohou si vzpomenout na slova nebo zapomínají konce vět. Často se jim slova pletou, což může být způsobeno věkem i stresem, ale při přetrvávajících obtížích je dobré informovat ošetřujícího lékaře.
Zhoršené vidění
Dalším neméně podstatným příznakem přicházející Alzheimerovy choroby je zhoršení zraku. U potíží s viděním na blízko může jít v souvislosti s věkem o vetchozrakost nebo o šedý zákal, ale někdy dochází i k rozostření vidění nebo nedostatečné schopnosti oka zachytit kontrasty. Pacienti začínají mít potíže řídit auto nebo dělat jemné domácí práce, jako jsou šití, tvoření nebo malování.
Freepik
Ztrácení věcí denní potřeby
Už nejde jen o klíče nebo brýle, ale existuje snad v domácnosti tvor, který všechny věci krade nebo schovává jinam? Bohužel pacienti s Alzheimerovou chorobou často obviňují své blízké ze ztráty věcí, které však jen ukládají na místa, na která si nemohou vzpomenout.
Změny osobnosti
Při změnách uvnitř mozku bohužel nedochází jen k zapomínání a zmatenosti, ale také ke změně osobnosti daného člověka. Mohou se objevit úzkosti, podezřívání nebo stavy nervozity, dochází k situacím, které se dříve nestávaly.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com