Menopauza není nemoc. Je to zcela běžná fáze života ženy. S rostoucí délkou života se ženy dožívají v průměru až 83 let. To znamená, že stráví až třetinu svého života v menopauzální fázi.
Menopauza obvykle přichází okolo 50. roku, ale není výjimečné, že se dostaví i dříve, okolo 40. roku. Mnoho chronických onemocnění se objevuje ve středním věku a s narůstajících věkem se jejich pravděpodobnost zvyšuje, a to u obou pohlaví. Ženy jsou však přeci jen náchylnějších k některých chorobám, na které má přímý vliv hormonální změna během menopauzy. K nim patří obezita, metabolický syndrom, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, osteoporóza, osteoartritida, rakovina, deprese nebo demence. Tato onemocnění významně ovlivňují kvalitu a délku našeho život. Dobrou zprávou ale je, že jim lze do značné míry zabránit, pokud známe rizikové faktory a správně s nimi pracujeme.
Pevné zdraví i během menopauzy
Užívání hormonální substituční terapie je obzvláště důležité u žen, které mají předčasnou menopauzu a nemají žádné závažné kontraindikace k užívání hormonů. Je to právě z toho důvodu, že substituční terapie může výrazně snížit riziko výskytu chronických onemocnění. Tyto ženy by měly užívat hormony do normálního věku menopauzy (50–51 let), i když nemají menopauzální příznaky.
Zdravá tělesná hmotnost
Udržení zdravé tělesné hmotnosti pomocí správné výživy a cvičení je nejlepší prevencí řady nepříjemných chronických chorob. Sport vede k udržení svalové hmoty a chrání kosti před odvápňováním. Zabraňte postupnému přírůstku hmotnosti, ke kterému obvykle dochází s věkem, včasným snižováním kalorií. Průměrná žena ve věku 50 let potřebuje denně o 50 kalorií méně než žena, které je 40. Příjem snížíte omezením zbytečných svačinek a sladkostí, nikoli snižováním množství kvalitních a výživných potravin. Snižte množství jednoduchých sacharidů a cukrů, protože přispívají ke zvýšenému ukládání břišního tuku a riziku vzniku metabolického syndromu, cukrovky a obezity.
Pravidelné cvičení
Světová zdravotnická organizace doporučuje alespoň 150 minut mírného cvičení každý týden. Posilovací cvičení pomáhají udržovat kostní a svalovou hmotu a předcházejí osteoporóze. Navíc to může pomoci k udržování optimální váhy a zachování síly i vitality. Pokud je cílem zhubnout, potřebujete ideálně až 300 minut cvičení týdně.
Freepik
Adekvátní spánek
Dostatečný odpočinek a kvalitní spánek dokážou zázraky. Zajistěte si jej v odpovídajícím množství. Neponocujte, ale choďte spát brzy a dbejte na pravidelnost, aby vaše tělo mohlo spoléhat na regeneraci, kterou spánek poskytuje.
Efektivní léčba stresu
Je obzvláště důležité, aby se žena před menopauzou řádně připravila a aby nadále investovala do svého zdraví. Menopauza patří k životu ženy a není třeba ji chápat jako něco negativního. Naopak – je to šance žít lépe a zdravěji, pokud víme, jak na to.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com