Výhody užívaní hořčíku před spaním na podporu kvalitního odpočinku

Přerušovaný spánek není zrovna zábava. Rozbitá noc na několik kousků nám ráno dává pocit, že jsme nezamhouřili oka, navíc když se tak opakuje několik nocí po sobě. V takovou chvíli hledáme zázračný lék, který by nám opět pomohl s kvalitním spánkem. Například užívání hořčíku před spaním by mohlo zajistit lepší noční odpočinek, ale je tomu tak správně?

Hořčík před spaním

Hořčík sice není žádná pomůcka na spaní, ale zdá se, že má pozitivní vliv na náš noční odpočinek. Tento minerál má relaxační účinky na náš nervový systém a my můžeme snadněji usnout. Hořčík také působí proti stresovému hormonu kortizolu, který snižuje riziko stresu, úzkosti a napětí. Nedostatek hořčíku lze proto rozpoznat mimo jiné podle vysoké úrovně stresu. A jak už víme, vysoká míra stresu vede ke špatnému spánku.

Melatonin a hořčík

Kromě toho hořčík podporuje produkci melatoninu, jinak známého jako hormon spánku. Ten se produkuje v epifýze, malém mozečku ve tvaru hrachu. Hořčík epifýzu odvápňuje, proto je nezbytný pro její správnou funkci.

Nedostatek hořčíku

U dospělých žen je doporučen denní příjem hořčíku asi 300 mg, u mužů asi 350 mg. Jelikož ne každý toto doporučené množství získá z jídla nebo doplňků stravy, často se objevují nepříjemné příznaky. Takže pamatujte, že hořčík před spaním určitě ano, pokud máte problémy s usínáním. Pomůže vám uvolnit se.

Hořčík v potravinách

Kromě doplňků stravy a hořčíkového oleje jezte potraviny s vysokým obsahem hořčíku, jako jsou:

  • Celozrnné pečivo
  • Maso
  • Mléko a mléčné výrobky
  • Ořechy a zelenina

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Slaapstart.nl