Hned na začátku si musíme ujasnit jednu základní věc. Srdeční komplikace (perikarditida a myokarditida) byly zaznamenané hlavně u vakcín mRNA a jsou extrémně vzácné. Objevují se asi u 15 až 16 případů na milion. Navíc se většinou jedná o zvládnutelné případy s mírnou progresí.
Rozdíly mezi nemocemi
Myokarditida je zánět samotného srdce, zatímco perikarditida je zánětlivá reakce kolem srdce (v perikardu, který srdce obklopuje). Rozdíly můžeme najít také v příznacích a vývoji onemocnění.
3 ze 4 případů jsou muži do 30 let
Americká i izraelská organizace odpovídající za tyto údaje zaznamenaly ve velmi malém procentu možné vedlejší účinky vakcín mRNA, zejména ve vztahu k myokarditidě a perikarditidě. Podle dostupných údajů bylo pozorováno, že 3 ze 4 případů jsou muži mladší 30 let a většina případů se vyvíjí velmi mírně.
25 případů ze 7 milionů dávek vakcín
V Řecku se objevilo do konce letošního května asi 25 případů, hlavně po očkování společnostmi Pfizer a Moderna, vzácněji AstraZeneca. Od společnosti Johnson se zatím žádný pacient s těmito problémy neobjevil. Do konce května přitom bylo v Řecku naočkováno 7 milionů dávek vakcín. V celé Evropě je v současnosti asi 250 – 300 případů. Stejné množství jich bylo hlášeno také z USA.
Freepik
Kdy kontaktovat lékaře?
Mezi hlavní příznaky patří neustálé bolesti na hrudi, horečka, malátnost a únava. V případě těchto příznaků byste měli kontaktovat svého lékaře a podstoupit vyšetření kardiogramem, které okamžitě objeví správnou diagnostiku nemoci a lékař ihned určí diagnózu. Stejně tak ale můžete jít na ultrazvuk a krevní testy, které odhalí perikarditidu. Příznaky se objevují hlavně po druhé vakcíně, zatímco jednoduché vedlejší účinky se objevují hlavně po první dávce vakcíny.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com