Na začátek raději hned zodpovíme otázku v nadpisu, vorvaň obrovský nebyl zabit účelně. O tom, že se v jeho břiše ukrýval poklad, přišli náhodou rybáři z Jemenu. Je to jako pohádkový příběh, který je skutečností. Na moře si vypluli chudí rybáři, kteří v Adenském zálivu objevili mrtvou velrybu. V jejím břiše našli hotové jmění, konkrétně téměř 1,5 milionu dolarú ( cca 32 milionu korun).
Co bylo v břiše velryby?
Spolkla snad velryba něco neobvyklého? Jachtu miliardáře nebo zlaté cihly ze ztroskotané pirátské lodi? Spolkla obrovský diamantový náhrdelník? Nebo loď plnou lidí ozdobených drahými šperky? Nic z toho. Byla to přirozená látka, která se tvoří v břiše velryby. Říká se jí ambra. O jejím původu dosud existují dohady: tato látka podle některých vznikla, aby velryba odradila krakatici; nebo naopak vznikla jako důsledek toho, že velryba snědla ostrý zobák krakatice
Kde se bere ambra?
Tato látka se nachází v trávicím traktu velryby a někdy bývá vyloučena trusem. Má šedočernou barvu a někdy plave jen tak na hladině, nebo tvoří usazeninu u skal. Pokud je ambra čerstvá, má docela nepříjemný zápach, ale když „vyzraje“ voní opravdu velice příjemně a také její barva je přívětivější (jasně oranžová). Této vůně se využívá v parfumeriích – zákazníci jsou stále ještě ochotni zaplatit velké částky, navzdory tomu, že dnes již existuje umělá vůně, která ambru dost připomíná. Dříve se ambra používala v medicíně jako kadidlo nebo afrodiziakum.
Pokud najdete velrybí ambru, našli jste poklad
Jeden z rybářů z Jemenu si toto vše o ambře zapamatoval. A když našli mrtvolu velryby, hned jej napadlo, že by si mohli značně přilepšit. Když se k velrybě přiblížili, ucítili nevábnou vůni. Peníze, které za ambru rybáři získaly, byly použity do domovů pro méně šťastné. Podle OSN je Jemen jednou z nejchudších států světa, asi 80 % populace bojuje s hladem.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ohmymag.co.uk