Lymfom je rakovina, která se vyskytuje v určité části imunitního systému, který se nazývá lymfatický. Existuje hned několik druhů lymfomu. Základním je Hodgkinova choroba a ostatní podtypy se nazývají non-Hodgkinův lymfom. Každá forma rakoviny je pochopitelně nebezpečná a musíme si na ni dávat pozor. Budete-li mít pocit, že s vámi není něco v pořádku, měli byste vždy kontaktovat lékaře a nechat se důkladně vyšetřit. Je mnohem lepší jít k němu zbytečně, než něco zanedbat.
Jak vzniká?
Non-Hodgkinův lymfom se projevuje při mutování typu bílých krvinek (T-buněk nebo B-buněk). Tyto abnormální buňky se dělí znovu a znovu a produkují více abnormálních buněk. Tyto poškozené buňky se poté mohou šířit téměř do jakékoli části těla. Ve většině případů bohužel zůstává etiologie lymfomu neznámá.
Jaké jsou základní příznaky?
V první řadě bychom si měli ujasnit, jaké jsou rizikové faktory. Patří mezi ně především oslabený imunitní systém a určité typy infekcí. Non-Hodgkinův lymfom může způsobit mnoho různých příznaků, které se v našem životě běžně objevují, a je velmi pravděpodobné, že si jich často ani nevšimneme, protože jsou pro nás velmi běžné. Při opakovaném projevu příznaků bychom ovšem měli být pozorní, neignorovat je a poradit se s lékařem.
Na co si dát pozor
Mezi nejčastější příznaky tohoto lymfomu patří kašel, dušnost a bolest na hrudi. Tyto příznaky se mohou pochopitelně objevit také u mnoha jiných onemocnění nebo mohou být projevem obyčejného nachlazení. Dalším příznakem je přetrvávající slabost a únava, které také mohou mít mnoho vysvětlení. Bolesti, otoku a pocitu plnosti v břiše si jistě všimnete a zaručeně to pro vás není tradiční pocit, takže by vás mohl skutečně upozornit na problém. Zažít ovšem můžete také nevysvětlitelnou ztrátu hmotnosti, horečku, intenzivní pocení v noci nebo otoky v lymfatických uzlinách krku, podpaží nebo třísla.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicalnewstoday.com