Sprchovat se studenou nebo horkou sprchou? Oboje má své nesporné výhody

Koupat se jedině ve studené? I teplá voda má své výhody, tím spíše po sportovním výkonu nebo při svědění a mravenčení. Pro uvolnění svalů, zlepšení spánku i pro úlevu při dýchacích obtížích je horká sprcha řešením. V horkém počasí naopak napomůže vlažná nebo studená sprcha, která pomůže tělu uvolnit teplo a ochladit se. Kdy je pro zdraví vhodnější zvolit studenou a ve kterých případech je vhodná horká sprcha?

Studená sprcha

U vlažné nebo přímo studené sprchy se nemůže hovořit o relaxaci, ale chlad ve spojení s vodou zvyšuje pocit bdělosti, bystří pozornost a dokonce stimuluje náladu. Velmi vhodná metoda studené sprchy funguje po cvičení, kdy se ledové koupele staly základem fitness programů. Účinná je také kryoterapie, která umožňuje léčbu zánětů a rekonvalescenci svalového a kloubního aparátu. Se svalovou únavou koresponduje také snížení vnímání bolesti, k čemuž napomůže studená sprcha nebo přímo ponoření do ledové vody.

Pro zklidnění citlivé pokožky

Chladná voda má oproti horké také protizánětlivé účinky, proto lidé s citlivou, ekzematickou nebo suchou pokožku by se měli sprchovat vlažnou nebo studenou vodou. Při vyrážkách nebo otocích kůže pomáhají kromě studených koupelí také ledové obklady.

Pro posílení obranyschopnosti organismu

Podle vědců je studená voda nejlacinějším přípravkem pro posílení obranyschopnosti organismu, protože dochází ke zvýšení odolnosti. Ve chvíli nemoci pak tělo může rychleji a adekvátněji zareagovat. Podle studie z roku 2016, dokonce lidé sprchující se na závěr očisty studenou vodou po dobu 30 až 90 vteřin, měli nižší pracovní neschopnost oproti lidem koupajícím se v teplé vodě o 29 %. Ve chvílích nemoci však podle lékařů není vhodné se koupat ve studené vodě, protože je tělo oslabené.

Horkou sprchou ke zdraví

Sprchování teplou a horkou vodou by se měli vyhýbat především ekzematičtí pacienti nebo lidé s citlivou pokožkou, protože vysoká teplota kůži vysušuje, navíc buňky uvolňují histamin, který stav ještě více  zhoršuje. Umí ale také léčit. Horké koupele a sprchy jsou vhodné pro uvolnění svalového napětí nebo zlepšení zotavení. Dokonce podle vědecké studie z roku 2014 napomáhá ponoření nohou do horké vody před cvičením snížit poškození svalů a zmírnit bolestivost při fyzicky náročném cvičení.

Pro zmírnění respiračních potíží a lepší spánek

Ucpaný nos? I zde pomůže horká sprcha, která pomůže uvolnit nos i odstranit hlen v krku. 20minutová horká koupel nebo sprcha napomůže také lepšímu spánku, vhodná teplota vody je 40-42 °C. Tělo se natolik uvolní, že spánek přijde rychleji a bude intenzivnější.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Insider.com