Tichý infarkt je většinou bez znatelných příznaků. Naučte se jej rozpoznávat pomocí nepatrných tělesných signálů

Před takzvaný „tichým infarktem“ lékaři varují, jelikož se jedná o infarkt bez jasných a znatelných příznaků. Někdy jsou nepatrné, dojde k dočasné dušnosti nebo bolesti na hrudi, jindy je dotyčný ani nezpozoruje, důsledkem je však poškození srdce, které je nevratné.

Nutná návštěva lékaře

Diagnostikovat lze tento druh infarktu navíc pouze za pomocí elektrokardiogramu (EKG) u lékaře nebo v nemocnici. Při lékařské studii v Dánsku se zároveň zjistilo, že čtvrtina všech infarktů má atypické příznaky.  Jaké příznaky mohou varovat před „tichým infarktem“?

Mírné nepohodlí nebo bolesti na hrudi

Podle lékařů nemusí  při infarktu nastat  silné bolesti na hrudi, tento jev se vyskytuje pouze v polovině případů. Jindy může jít o mírnou bolest, vracející se bolest, nepohodlí nebo tlak v oblasti hrudníku.

Bolest na krku nebo v čelisti

Zejména u žen jsou příznaky infarktu odlišné, často pociťují bolest na krku nebo v levé dolní části čelisti. Může jít o náhlou bolest nebo může být spojena s fyzickou námahou.

Kinetóza

Nemoc z pohybu je stav, který je zapříčiněný podrážděním rovnovážného ústrojí v uchu. Dochází při něm k nevolnosti především při pohybu, jako jsou jízda v dopravních prostředcích, na lodi nebo při návštěvě pouťových atrakcí. Při tichém infarktu však může dojít k tomuto stavu i při chůzi, tento příznak „tichého infarktu“ trápí především ženy nebo seniory s cukrovkou.

Závratě a vyčerpanost

Snížený průtok krve a nedostatečné okysličování mozku a organismu může způsobovat závratě, únavu nebo celkovou vyčerpanost.

Dýchací obtíže

Dušnost nebo dýchací obtíže i bez vyvinutí velkého fyzického úsilí? V tom případě je na místě návštěva lékaře, který vyloučí plicní edém. To je stav, kdy se plíce naplní tekutinou poté, co došlo k infarktu a srdeční tkáň je poškozena odumřením svalových buněk.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Newsitamea.gr , aarp.org