Žlučník neboli žlučový měchýř je vnitřní orgán trávicí soustavy připomínající tvarem hrušku, jeho funkcí je skladovat a upravovat žluč, která do něj přichází z jater. Nejběžnějšími potížemi žlučníku je výskyt žlučových kamenů, které se tvoří při nadměrné konzumaci mastných a tučných jídel, nebo také žlučových solí, vznikajících ve žlučníku nebo žlučovodech. Žluč napomáhá trávení tuků a putuje pomocí trubic až do tenkého střeva.
Žlučové kameny
Žlučník je zásobárnou žluči, která napomáhá trávení a vstřebávání tuku z potravy a obsahuje celou řadu organických a anorganických látek. Vlivem nezdravé stravy, ale také genetickými predispozicemi, se může ve žluči začít tvořit písek, sediment z obsažených látek, což vede ke vzniku jednoho velkého kamene nebo menších kamínků. Po jejich vzniku dochází k blokaci průtoku žluči do střeva, což způsobuje akutní bolesti břicha, zvracení, zažívací obtíže a horečku. V té chvíli může dojít k zánětu, cholecystitidě a žloutence. Žlučové kameny trápí až čtyřnásobně více ženy, rizikovými faktory vzniku je těhotenství nebo hormonální léčba.
Chirurgické odstranění žlučníku při cholecystitidě
U neléčeného nebo akutního zánětu žlučníku může dojít až k jeho prasknutí, což může mít fatální následky. Z toho důvodu se lékaři často rozhodnou pro jeho chirurgické odstranění a provedou cholecystektomii pomocí laparoskopie. Trávení tím není ohroženo, protože žluč se i nadále vylučuje skrze dvanáctník a putuje dále žlučovodem. Po operačním výkonu pacienti žijí normálně a nejsou omezeni ve stravovacích návycích.
Žlučníkové polypy
Naopak žlučníkové polypy se více vyskytují u mužů a bývají benigní. Vznikají vlivem zvýšené hladiny cholesterolu, přítomnosti nezhoubných adenomů a nádorů. Při vzniku adenomů je nutný lékařský dohled, protože mohou vést ke vzniku rakoviny. U pacientů dochází k trávicím obtížím, častému nadýmání a nevolnosti. Odstraňují se obdobně jako žlučníkové kameny pomocí laparoskopické cholecystektomie, při větších rozměrech pak běžnou metodou.
Freepik
Rakovina žlučníku
U vzniku rakoviny tohoto orgánu není známá příčina, ale postihuje více ženy nad 65 let (asi ze 70 %) a povětšinou se odhalí při odstraňování žlučových kamenů nebo polypů, případně při jiném vyšetření zobrazovací metodou, nejčastěji ultrazvukem. Opětovným příznakem tohoto benigního onemocnění jsou bolesti v pravé horní části břicha, ale dalšími typickými projevy je celková slabost, úbytek hmotnosti, případně dokonce anorexie. V těchto případech je nutné vyhledat lékaře, aby posoudil zdravotní stav.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com