Rizikové faktory v těhotenství. Kvůli nim by se měly mít budoucí maminky na pozoru

Toužíte otěhotnět nebo se o miminko právě pokoušíte? Podle univerzitní studie Feinberg Northwestern University School of Medicine jsou pro těhotenství rizikové především čtyři faktory, které se týkají zdraví matky. Především se jedná o hmotnost, v tomto případě nadváhu nebo obezitu, vysoký krevní tlak a onemocnění, jako jsou cukrovka nebo onemocnění ledvin. Při plánovaném těhotenství by maminky měly zvážit kontrolu u specialistů a zlepšit své zdraví ještě před samotným otěhotněním.

Nadváha a obezita

Vyšší tělesná hmotnost nebo přímo obezita jsou rizikovými faktory v průběhu gravidity i při porodu. Vyšší BMI má vliv i na samotné početí, které negativně ovlivňuje, může způsobovat neplodnost nebo vést k dlouhodobým potížím s otěhotněním. Obézní těhotné jsou ohrožené ve vyšší míře preeklampsií, těhotenskou cukrovkou nebo hypertenzí. Ke komplikacím dochází při samotném porodu, často lékaři rozhodují o sekci, po které dochází k déletrvající rekonvalescenci oproti rodičkám s normální hmotností. Při plánovaném těhotenství je proto vhodné redukovat váhu, aby ke komplikacím nedocházelo.

Vysoký krevní tlak

Podle analýzy dat o takřka 19 milionech těhotenství v zemích Evropské unie v letech 2014-2018 je až 60 % rodiček ohroženo kardiovaskulárními obtížemi, především se jedná o vysoký krevní tlak. Ženy v těžkých stavech  končí na jednotkách intenzivní péče, jejich děti se rodí předčasně nebo mají nízkou porodní hmotnost. Autoři studie proto doporučují ženám komplexní kardiovaskulární vyšetření před samotným otěhotněním, které má vést ke snížení vysokého krevního tlaku a snížení rizika pozdějších komplikací.

Cukrovka

Studie poukázala také na rizikový faktor vzniku těhotenské cukrovky nebo rozvinutí cukrovky 2. typu. Je to dáno stále vyšším věkem rodiček i akumulací dalších rizikových faktorů, právě zmiňované nadváhy. Těhotenská neboli gestační cukrovka ohrožuje obézní ženy, ale také ty, které mají cukrovku dědičně v rodině, prodělaly potrat, trpí na vysoký krevní tlak nebo trpěly preeklampsií v průběhu předchozího těhotenství. Svou roli hraje věk nad 35 let.

Onemocnění ledvin

V průběhu těhotenství se zvyšuje průtok krve ledvinami i objem tělesných tekutin při vyživování plodu, z toho důvodu je zdraví ledvin klíčové. Onemocnění ledvin úzce souvisí s vysokým krevním tlakem, při jeho zjištění je vhodné, aby byla žena před otěhotněním, ale i během těhotenství, vyšetřena na nefrologii. Při vzniku preeklampsie, nebo přímo eklampsie, v době těhotenství může situace vyústit v ohrožení života matky a dítěte.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Ygeiamou.gr