Celý den se cítíte unavení, po večeři máte téměř zavřené oči, ale jakmile si lehnete do postele, spánek ne a ne přijít? Pak určitě nejste jediní. Jak je ale možné, že nemůžete usnout, když máte pocit, že přes den dokážete usnout skoro vestoje? Můžete být příliš unavení na to, abyste usnuli?
Rozdíl mezi únavou a ospalostí
Ačkoli se často používají, tyto dva termíny neznamenají totéž. Pokud jste unavení, máte nedostatek energie. Cítíte se vyčerpaní, takže jste méně fit mentálně i fyzicky. Když jste ospalí, máte pocit, že můžete každou chvíli usnout, kdekoliv a kdykoliv.
Jste příliš ostražití, abyste usnuli
Během dne můžete bojovat s únavou tím, že pokračujete v práci a jste neustále v pohybu. Jakmile jste neustále zaneprázdněni, pak jste večer plní podnětů, které potřebujete zpracovat, takže váš mozek je příliš ostražitý, než abyste usnuli. V tomto smyslu můžete “překonat únavu”. I když to tak na první pohled může vypadat, ve výsledku nejste tak unavení pro příchod spánku. Nyní víme, že únava a ospalost jsou dva různé pojmy. Klíčovou otázkou ale zůstává, jak zvýšit svou ospalost, abyste mohli “vyspat” únavu?
Dopřejte tělu extra odpočinek
Dopřejte svému tělu odpočinek, který potřebuje k usnutí. Je možné, že váš mozek nebo tělo jsou stále příliš ostražití, takže se nebudete cítit ospalí. V takovém případě neležte v posteli. To může způsobit frustraci z toho, že nemůžete spát, a tak přichází druhý problém – extra bdělost. Jděte si lehnout jen tehdy, kdy se cítíte ospalí, tím se dobře uvolníte a zbavíte stimulace. Dáte prostor únavě, aby se proměnila v ospalost. Stejně tak se pokuste zachovat pravidelný rozvrh spánku a bdění. Choďte celý týden spát ve stejnou hodinu a vstávejte ve stejný čas. Vaše tělo vždy těží z pravidelných návyků. Přes den se dostatečně hýbejte a naučte se večerní rituál s dostatečnou relaxací.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl