Mateřská znaménka a pihy se vyskytují v různých tvarech, velikostech i barvách. Drtivá většina z nich je pro zdraví neškodn, ale některé se mohou změnit v melanom – rakovinu kůže. Proto je vždy důležité věnovat jim zvýšenou pozornost. Často se tvrdí, že riziko rakoviny kůže se zvyšuje ve chvíli, když si mateřské znaménko poškrábeme. Od malička je nám vštěpováno, že to nemáme dělat. Jaká je tedy skutečná pravda?
Škrábání mateřského znaménka
Náhodné poškrábání mateřského znaménka nebo vytrhnutí chloupku z něj nemůže dle dermatologů ublížit. Neexistuje žádný výzkum ani jiné důkazy o tom, že by se tímto chováním riziko rakoviny kůže zvyšovalo. Lidem však tato teorie často dělá starosti, protože se někdy může stát, že zajedou hlouběji a vytvoří ránu, která z místa spustí krev. Díky tomu to vypadá, že vaše znaménko změnilo tvar nebo velikost. Ve skutečnosti na tom není nic tak zlého, jak se může zdát. Mateřské znaménko se samo uzdraví a vrátí do stavu, v jakém bylo dříve. Pokud by se vám však změna zdála veliká, není nikdy na škodu kontaktovat svého lékaře.
Svědění mateřského znaménka
Pokud se do mateřského znaménka škrábnete nebo přes něj omylem přejedete žiletkou při holení, není žádný důvod k panice. Ovšem škrábete si jej často, protože vás neustále svědí? Pak je třeba být obezřetnými. Svědění může být příznakem, který značí potíže. Pokud změní barvu, roste a má kolem sebe zarudlý okraj nebo spontánně krvácí, v takovém případě je vhodná kontrola u lékaře.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Margriet.nl