Dna nebo také pakostnice či podagra byla dříve považována za nemoc králů, dnes vlivem nezdravého životního stylu postihuje stále více lidí, kteří trpí tímto zánětlivým onemocněním. Až pětinásobně více postihuje muže, nejčastěji se objevuje po 50. roce věku, ale v dnešní době nejsou výjimkou ani mladší nemocní. Odhaduje se, že dnu trápí 10 % populace západního světa. Vzniká v důsledku oslabení kloubní chrupavky a zánětu vlivem zvýšené hladiny kyseliny močové v krvi.
Za dnou stojí hyperurikémie
Při zvýšené hladině kyseliny močové v krvi se hovoří o hyperurikémii, kdy dochází k vysrážení kyseliny močové ve formě močoviny monosodné do krystalů, které se ukládají v kloubech nebo ledvinách. Při normální hladině se kyselina močová metabolizuje z purinů z konzumovaných potravin a vylučuje se ledvinami.
Po asymptomatické fázi následuje záchvat
Zpočátku se hyperurikémie nijak neprojevuje, ale při dlouhodobě zvýšené hladině nebo snížené renální exkreci nebo při kombinaci obou však může dojít k náhlému záchvatu, který je doprovázený velkou bolestí kloubů a ledvin. Může také dojít k záchvatu při zvýšené stresové zátěži nebo únavě. První pomocí je pak léčba nesteroidními protizánětlivými léky, základem je však změna jídelníčku a životního stylu.
Omezení cukru
Vysokou hladinu kyseliny močové v krvi způsobují kromě bílkovin také cukry. Během výzkumu odborníci zjistili, že u mužů, kteří pili dva a více sladkých nápojů denně, je až o 85 % vyšší riziko onemocnění dnou než u těch, kteří sladké nealkoholické nápoje takřka nepijí. Sladké nealkoholické nápoje je vhodné nahradit pitnou vodou a bylinnými čaji, aby došlo k vyloučení kyseliny močové ledvinami.
Pixabay
Snížení konzumace alkoholu
Pivo, těžká vína a alkohol (40 % a více) obsahují velké množství purinů, navíc alkoholické nápoje způsobují dehydrataci. O to více dochází k produkci kyseliny močové, která se koncentruje, aby ledviny nejprve vyloučily zkonzumovaný alkohol. Podle odborníků by muži neměli pít více než dva alkoholické nápoje denně, ženy jeden. V případě onemocnění je však vhodné se vyhýbat alkoholu zcela.
Léky v souvislosti s jinými onemocněními
Při potížích s dnou je nutné informovat lékaře o ostatních onemocněních, především inzulin produkuje kyselinu močovou, ale také aspirin, diuretika nebo doplňky s vitamínem B.
Freepik
Maso, ryby a některé druhy zeleniny i luštěnin
Z jídelníčku je nutné vyřadit maso a ryby s vysokým obsahem purinů, jedná se především o maso mladých zvířat, hovězí, srnčí, zvěřinu, vepřové, krůtí, ale také mořské ryby, jako jsou tuňák, sardinky, treska, mořské plody. Lidé nemocní dnou by se měli vyvarovat konzumaci chřestu, špenátu a květáku, z luštěnin pak fazolím a hrášku.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicalnewstoday.com