To nás v hodinách chemie neučili. Co se stane s vodou, když ji převaříte a jaká hrozí rizika

Možná vás někdy již napadlo, co se ve skutečnosti děje s vodou, kterou převaříte a proč to vůbec děláte. Když vaříme vodu, mění se její chemie, což je obvykle dobré, protože se převaří těkavé sloučeniny a rozpustí se plyny. To je důvod, proč převařená voda většinou zaručuje, že je bezpečné ji pít.

Opak toho, co jste chtěli na začátku

Pokud se voda nechá vařit příliš dlouho nebo se převařuje opakovaně, chemické sloučeniny se mění k horšímu. To vás zajisté nikdy nenapadlo. Tím, že necháte vodu vařit, koncentrujete mnoho škodlivých chemikálií, místo abyste se jich zbavili. Můžete tedy dosáhnout opaku toho, čeho jste chtěli dosáhnout na začátku. Musíte proto vědět, jak dlouho je dobré vodu vařit a co se stane, když na ní zapomenete.

Složky, které se uvolňují do převařené vody

„Pitná voda představuje největší hrozbu pro veřejné zdraví z důvodu arsenu,“ uvádí Světová zdravotnická organizace (WHO). Arsen je jedním z prvků, který se může uvolnit v případě příliš dlouhého vaření vody. Vysoké hladiny arsenu mohou způsobit mnoho zdravotních problémů, mezi které patří např. periferní neuropatie, cukrovka, kožní léze, rakovina, kardiovaskulární onemocnění nebo gastrointestinální potíže.

Dalším rizikem je uvolňování dusičnanů

Dusičnany se přirozeně nacházejí po celé Zemi. V půdě, vodě i vzduchu. Tato chemikálie se může stát zdraví nebezpečnou, pokud se používá jako konzervační látka v potravinách (např. lahůdkách), nebo když je vystavena vysokému teplu, jako je tomu v případě vroucí vody. Dusičnany jsou spojeny s mnoha chorobami, jako je leukémie, non-hodgkinský lymfom a různé druhy rakoviny (tlustého střeva, močového měchýře, vaječníků, žaludku, pankreatu či jícnu).

Fluorid

Poslední složkou, která představuje riziko, je fluorid. Fluorid se dnes již poměrně běžně nachází v pitné vodě a neustále se provádějí výzkumy na toto téma. Faktem je, že může představovat pro naše zdraví hrozbu. Některé z průzkumů dokonce prokázaly vliv fluoridu na míru neplodnosti u samců myší (testy na lidech jsou nemorální). Studie Harvardské univerzity uvedla, že vystavení fluoridům má negativní vliv na neurologické a kognitivní funkce u dětí. Myslete proto na to, jak dlouho vodu vaříte a nenechávejte ji tam příliš dlouho.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Realfarmacy.com, Healthy-holistic-living.com