Ve filmu nebo na divadelních prknech je vždy vyobrazován infarkt dramaticky, kdy dotyčný se drží rukama na hrudi, sípe a následně padne k zemi. Většina lidí se domnívá, že tak probíhá každý infarkt, který kromě silné bolesti na hrudi doprovází ještě křeče v rukou a dotyčný následně ztrácí vědomí. Může ale proběhnout takřka bezpříznakově, kdy dochází k takzvanému „tichému“ infarktu. Jaké příznaky jej provázejí a co v takovém případě dělat?
Infarkt s mírnými nebo žádnými příznaky
Při infarktu dochází k odumření části srdečního svalu vlivem zástavy nebo poklesem přívodu okysličené krve, nejčastěji je tento stav doprovázen bolestmi na hrudi a nepohodlím. U někoho však mohou být příznaky natolik mírné nebo těžce rozpoznatelné, že proběhne tichý infarkt. Často to bývá také u diabetiků, kteří mají sníženou citlivost na bolest. Tichý infarkt se může projevovat i zcela nevinnými příznaky, jako je pálení žáhy. Podle odborníků z Brigham Women’s Hospital je 20-60 procent všech infarktů tichých, přičemž nezáleží na pohlaví nemocných.
Zjizvení srdečního svalu
Jak se zjistí, že dotyčný prodělal infarkt? Jedinou možností, jak lze detekovat prodělání infarktu, je lékařské vyšetření za pomoci EKG. To si může vyžádat lékař na základě dalších symptomů, jako je slabost nebo únava. Na základě dalších vyšetření se zjistí, že část srdečního svalu je zjizvená, k čemuž dochází po infarktu, kdy je zablokovaný přívod okysličené krve do srdce a část tkáně odumře. Vlivem toho je pacient vystaven většímu riziku dalšího infarktu nebo srdečního selhání v budoucnosti.
Netypické příznaky tichého infarktu
V některých případech jsou příznaky infarktu mírné nebo neobvyklé, proto podle lékařů se těžko toto onemocnění diagnostikuje. Podle doktorky Michelle O’Donoghue, která vedla v brighamské nemocnici studii ohledně tichých infarktů, by lidé měli být lépe informováni o jeho příznacích, mezi které nepatří jen akutní bolest na hrudi. Může jít totiž také o:
- Dušnost a zhoršené dýchání
- Pocity tíhy
- Nevolnost, zvracení
- Atypické nebo neúměrné pocení
- Brnění nebo nepohodlí v levé paži nebo čelisti
V těchto případech, kdy lidé pociťují některé z těchto příznaků, by měli vyhledat lékaře a nechat si prověřit srdce za pomoci EKG. Samozřejmostí by měly být podle doktorky O’Donoghue pravidelné lékařské prohlídky u lékaře, který může upozornit na rizikové faktory.
Freepik
Prevence po prodělaném tichém infarktu
A jak se vyhnout dalšímu infarktu? Především dbát na prevenci a vyhnout se rizikovým faktorům, mezi které patří:
- Vysoký krevní tlak
- Vyšší hladina cholesterolu v krvi
- Nadváha nebo obezita
- Cukrovka
Jedinou obranou proti rozvinutí kardiovaskulárních onemocnění včetně infarktu je zdravý životní styl s vyváženým jídelníčkem a dostatkem spánku. Vhodné je zařadit pravidelné sportovní a fyzické aktivity včetně chůze a samozřejmostí je přestat kouřit.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Health.harvard.edu