Snažíte se žít zdravě, ale nevědomky děláte něco, co vlastně vůbec není ku prospěchu vašemu zdraví. Jaké jsou návyky, které považuje většina populace za prospěšné, ale ve skutečnosti lidskému organismu škodí? Přehled šesti častých činností, které běžně lidé dělají, ale nejsou vůbec pro nikoho dobré.
Spánkový deficit se dožene o víkendu
Zlozvykem, kdy se přes pracovní týden málo spí, protože o víkendu se to dožene, trpí řada pracujících. Podle studie, kterou provedla Harvardská univerzita se spánková deprivace během víkendu nedožene. Dokonce i míra soustředěnosti se zlepší o méně procent než při pravidelném a každodenním spánku, který trvá 7-8 hodin. Právě to je objem spánku nutný pro uchování kognitivních funkcí a schopnost koncentrace. Spánek nelze tímto způsobem dohnat, dokonce ani při kompenzaci trvající až dva týdny.
Při kýchání cizího člověka stačí odvrátit hlavu
Lidé podvědomě otočí hlavou, když někdo jiný kýchá nebo smrká. Nezáleží, v jakém prostředí k těmto situacím dochází, ale tímto způsobem se nelze vyhnout virovým nebo bakteriálním onemocněním. Jedinou možností je dostatečný odstup a pravidelné mytí rukou, ale ani to nemusí být řešením v případě, že se s danou osobou potkáváte i ve dny před propuknutím nákazy. U chřipkového viru je totiž daná osoba infekční tři dny před rozpoznatelnými příznaky. V rodině se proto šíří nákaza rychleji, protože se členové rodiny potkávají pravidelně ještě před samotným propuknutím onemocnění.
Zuby jako perličky? Přílišné čištění škodí
Čím více, tím lépe? U čištění zubů to příliš neplatí, samozřejmě je nutné si zuby čistit pravidelně a důkladně dvakrát denně. Přílišné nebo častější čištění zubů například po každém jídle zdravé není, protože dochází k výkyvům pH v ústech. K tomu se nedoporučuje čistit zuby hned po snězení kyselých potravin nebo sladkých jídel, protože jsou v té chvíli zuby oslabené kyselým prostředím a mohlo by dojít k ještě většímu poškození zubní skloviny. Podle odborníků je vhodnější čistit zuby alespoň hodinu po posledním jídle.
Shutterstock
Sluneční brýle jen na slunci
Lidé jsou zvyklí nosit brýle jen ve chvílích, kdy je sluneční paprsky nutí mhouřit oči. K poškození očí však může dojít i během zamračených dnů, protože UV paprsky mají takřka stejnou intenzitu jako při zcela jasném počasí. Navíc je nutné vždy vybírat brýle s certifikovanou 100procentní UV ochranou.
Hlasitý budík rychleji nastartuje den
Zazvoní a hurá začne pracovní den! Podle japonské studie provedené Národním institutem zdraví je právě takové ranní vstávání nejhorší, dokonce zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci oproti vstávání podle vlastního biorytmu. Málokdo je však schopen vstávat ve správný čas bez budíku, proto odborníci doporučují pokládat budík do větší vzdálenosti od hlavy a nastavit decentnější melodii pro ranní probuzení, aby nedošlo k šoku.
Freepik
Více spánku přinese lepší náladu
Lidé se snaží dospávat o víkendech s pocitem, že budou mít více energie a lepší náladu. Vědci však zjistili, že při spánku, který trvá déle než 12 hodin, se mohou lidé cítit dokonce hůře, protože dochází k narušení cirkadiánního rytmu. Podle odborníků dojde ke zmatení vnitřních hodin, což vede k letargii a únavě.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Davidwolfe.com