S tímto pravidlem se setkal v životě jistě každý. Dítěti upadne z ruky rohlík, párek nebo čokoládová sušenka a rodiče ho nechají jídlo sníst s tím, že potravina neležela na zemi více než pět sekund, a tudíž nedošlo ke kontaminaci viry nebo bakteriemi. Těžko říci, kde je původ této teorie, kterou obhajuje mnoho dospělých. Ale je pravdivá nebo je časový limit pro akumulaci patogenů mýtus?
Bakterie a viry jsou všude
Už od mládí rodiče vštěpují svým dětem poučku, že bakterie a viry jsou všude, proto si musí mít pravidelně ruce. V současné době se navíc zdůrazňují tato pravidla v souvislosti se SARS-CoV-2, kdy koronaviry jsou schopné na různých površích přežít až 72 hodin. S ohledem na to může dojít samozřejmě ke kontaminaci potravin po spadnutí na dlažbu ve společných šatnách na sportovišti nebo na zem tělocvičny okamžitě, a ne po avizovaných pěti sekundách. Podle vědců se tak mohou patogeny přenést z povrchu na potraviny během jediné sekundy. Na sportovištích nebo ve zdravotnických zařízeních se daří navíc stafylokokovým bakteriím, které jsou vysoce nakažlivé pro děti, lidi s oslabenou imunitou nebo chronicky nemocné.
Záleží na povrchu
Vědci se zaměřili na teorii pěti sekund a pokusili se zjistit, kolik bakterií se skutečně může do jídla během daného časového limitu dostat. Podle doktora Dominica Sparkese z nemocnice Addenbrooke ve Velké Británii záleží především na površích, kde k události dojde. Pro pokusy byl použitý salám, kdy při pádu na interiérovou dlažbu došlo k přenosu až 99 procent všech bakterií, „i pět sekund je tak dostatečně dlouhá doba pro nákazu,“ dodává dr. Sparkes.
Pro lepší imunizaci?
Většina patogenů nezpůsobí potíže a mohou fungovat pro posílení obranyschopnosti organismu, vyskytují se však druhy, jako je salmonela nebo bakterie Bacillus cereus, které mohou vést k trávicím obtížím a vyvolat zvracení. A právě tyto organismy se mohou na spadlých potravinách zachytit. Jak ale sám uzavírá doktor Sparkes debatu ohledně teorie pěti sekund: „Nehledě na můj výzkum, sám sním z podlahy vše, aniž bych vlastně věděl, jak dlouho to tam leželo.“
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Iflscience.com