Příznaky jsou obdobné a přicházejí naprosto nečekaně, infarkt i panický záchvat mívají obdobné symptomy včetně úporné bolesti na hrudi, nadměrného pocení nebo nepravidelného dýchání. V případě, kdy záchvat postihne vás nebo někoho z blízké rodiny nebo z kolegů, je nutné rozlišovat a jednat rychle. U infarktu jde totiž doslova o minuty a je nutný rychlý zásah zdravotní služby.
Srdeční záchvat ochromuje levou paži
Zřejmě nejmarkantnějším příznakem srdečního infarktu je svírající bolest na hrudi, která přichází ze středu hrudníku, přičemž dochází k ochromení levé paže a levé části zad. Bolest se může objevovat v oblasti krku, přecházet do čelisti včetně zubů. K tomu se úroveň bolesti může střídat a trvá po dobu pěti minut a více. Během srdečního záchvatu nebývá ovlivněno dýchání jako takové, dušnost nebo zrychlené nádechy nastávají až s příchodem paniky, která je vyvolána strachem ze smrti. Pacienti při infarktu také trpí na:
- Studený a lepkavý pot
- Pocity nevolnosti a na zvracení
Kdy volat 155?
Při potížích, které trvají déle než pět minut, volejte rychlou záchrannou službu, aby se dotyčný dostal co nejdříve pod lékařský dozor. Neváhejte volat lékaře, když jde o staršího nebo chronicky nemocného člověka trpícího na kardiovaskulární obtíže, při ochrnutí části těla, při náhlých změnách krevního tlaku nebo při křečových stavech.
Spouštěčem paniky nemusí být strach
Největším omylem u panických atak je domněnka, že může k záchvatu dojít jen ve chvíli strachu, tragédie nebo ohrožení. Není tomu tak, k záchvatu paniky může dojít kdykoli během dne, dokonce právě v den, kdy život postiženého probíhá zcela normálně bez jakýchkoli zvratů, může k němu dojít ve škole během vyučování, během pracovní doby, v obchodě nebo na ulici.
Shutterstock
Akutní bolest na hrudi se strachem
Při panické atace dochází k akutním bolestem na hrudi, kdy pichlavá bolest stoupá a dosahuje vrcholu asi po deseti minutách, poté pozvolna klesá. Tuto urgentní bolest může doprovázet bolest nebo ochrnutí paží, nohou nebo prstů. Nejedná se však pouze o levou stranu, ale o celé tělo. Během panického záchvatu dochází k iracionálnímu strachu, povětšinou mají lidé pocit, že se udusí, topí nebo dokonce zešílí. Spouštěčem těchto stavů může být chronický stres a úzkosti. Při záchvatu pomáhají dechová cvičení a položení na zem. Pro jistotu však můžete zavolat 155 a nechat dotyčného vyšetřit u lékaře.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Mayoclinic.org, Healthyplace.com