Mapujte správně signály vašeho těla. Přehlížené příznaky, které upozorňují na karcinom žaludku

Rakovina, která postihuje žaludek, patří mezi nejrozšířenější na světě. Dobrou zprávou je, že čísla v posledních dvaceti letech neustále klesají. Vzniká ve sliznici vakovitého orgánu, který je součástí trávicí soustavy, nejčastěji v jeho střední části, případně ojediněle na jeho vnějších okrajích. Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku tohoto typu onkologického onemocnění, jaké jsou příznaky a léčba?

Příčiny vzniku rakoviny žaludku

Podle lékařů neexistuje jednoznačná příčina vzniku tohoto typu rakovinného onemocnění, roli hraje velké množství faktorů, ale stěžejní jsou životní styl a jídelníček. Problematickými jsou především uzené nebo slané potraviny, především maso. Právě z tohoto důvodu je nejvyšší výskyt rakoviny žaludku v Japonsku, kde je oblíbené suši a rybí maso nakládané ve slaných nálevech. Dalšími rizikovými činiteli je vysoká spotřeba alkoholu a přemíra kouření, časté infekce bakteriemi Helicobacter pylori s poškozením sliznice. Neméně podstatné jsou dědičné predispozice, vředy nebo prorůstání buněk vnitřní výstelky.

Příznaky onemocnění

Rakovina žaludku je často diagnostikována v pozdějších stádiích, protože v rané fázi nemusí působit žádné vážné nebo citelné obtíže. Zpočátku tak dotyčný nemusí tušit, že v jeho žaludku vzniká nádor, ale může pociťovat určité pocity přeplněnosti nebo rychlého nasycení i při menších porcích jídla. Dále se jedná o mírnou bolest nebo pobolívání břicha a větší míru únavy nebo vyčerpání. Všechny projevy ale mohou naznačovat také jiná onemocnění nebo méně závažné stavy.

Pokračující obtíže si žádají návštěvu lékaře

Při déletrvajících obtížích více než dva až tři týdny nebo při náhlých změnách je vhodné navštívit svého praktického lékaře a domluvit s ním kontrolu u gastroenterologa, který se zabývá diagnostikou a léčbou onemocnění zažívacího traktu. Při jakých příznacích je vhodné kontrolu lékařem neodkládat? Je nutné věnovat pozornost:

  • Náhlé a bezdůvodné ztrátě hmotnosti
  • Silným a palčivým bolestem břicha
  • Nevolnosti nebo pocitech na zvracení při sportu nebo pohybu
  • Nechutenství
  • Zvracení nebo při přítomnosti krve ve zvratcích
  • Při změně stolice, především při tmavé nebo lepkavé konzistenci
  • Při potížích při polykání nebo pociťování bolesti při jídle

Diagnóza po odborném vyšetření

Co na vás ve chvíli, kdy navštívíte odborného lékaře, čeká? Při vyšetření se lékař zaměří na váš celkový zdravotní stav, přičemž je nutné provést laboratorní vyšetření krve a odebrané stolice, na základě výsledků pak může lékař rozhodnout o dalších vyšetřeních, která mohou zahrnovat:

  • CT břicha – výpočetní tomografie pomocí rentgenových paprsků;
  • PET sken žaludku neboli pozitronová emisní tomografie pomocí požitých radiofarmak
  • Magnetickou rezonanci
  • Endoskopii horního gastrointestinálního systému

Kromě toho lékaři mohou ještě přistoupit k detailnějším vyšetřením, mezi která se řadí:

  • Endoskopie s biopsií, kdy dochází k spolehlivému a velmi přesnému určení všech abnormalit ve vnitřní výstelce žaludku nebo tenkého střeva a pomocí této metody lze odhalit již rané stádium onemocnění. ¨Vyšetření probíhá při anestezii, kdy lékař endoskopem, úzkou osvětlenou trubicí s kamerou, prohlédne ústa, hrdlo, jícen, žaludek i část tenkého střeva a odebere malou část tkáně na vyšetření do laboratoře
  • Endoskopický ultrazvuk, kdy kromě zmíněného zobrazení vnitřní výstelky dojde i k zobrazení vnější vrstvy žaludku

Léčba rakoviny žaludku

Po vyžádaných vyšetřeních pak může gastroenterolog stanovit diagnózu, přičemž platí, že v raných stádiích je léčba snazší a rychlejší. Účinnou metodou léčby je resekce endoskopickým nebo chirurgickým zákrokem. Během chirurgického výkonu může dojít k odstranění zasažené části nebo také celého žaludku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Hopkinsmedicine.org